Atak na kobietę na Uniwersytecie Warszawskim wstrząsnął Polską! Premier nagradza bohaterów
Dramat na Uniwersytecie Warszawskim! Brutalny atak siekierą, bohaterowie z odznaczeniami, a dzieci ofiary dostaną specjalne renty. Szok, niedowierzanie i narodowa żałoba – takie emocje wywołała tragedia, do której doszło 7 maja 2025 roku na Uniwersytecie Warszawskim. 22-letni student prawa, Mieszko R., zaatakował siekierą 53-letnią portierkę, która zginęła na miejscu.

Fot. Warszawa w Pigułce
Ranny został również strażnik uczelni, który próbował powstrzymać napastnika, oraz funkcjonariusz SOP, który ruszył mu na pomoc. Premier Donald Tusk zapowiedział nagrody i odznaczenia dla bohaterów, a dla rodziny ofiary – specjalne renty.
Bohaterstwo w cieniu tragedii – Tusk interweniuje osobiście
Premier nie czekał z reakcją. W swoim oświadczeniu poinformował, że wystąpił do prezydenta Andrzeja Dudy o nadanie odznaczeń dla dwóch mężczyzn, którzy z narażeniem życia podjęli walkę z uzbrojonym napastnikiem.
„Ci ludzie zasługują na najwyższy szacunek. Wykazali się odwagą, która powinna zostać doceniona przez całe państwo” – podkreślił Tusk.
Zarówno ciężko ranny strażnik uczelni, jak i funkcjonariusz SOP, który interweniował w kluczowym momencie, mają otrzymać również nagrody finansowe.
Dzieci zamordowanej kobiety nie zostaną same – państwo zapewni wsparcie
Premier zapowiedział również, że dzieci tragicznie zmarłej portierki otrzymają specjalne renty, które mają zapewnić im bezpieczeństwo i wsparcie po stracie matki. To gest symboliczny, ale i praktyczny – wyraz solidarności państwa z rodziną ofiary, która stała się ofiarą niewyobrażalnego aktu przemocy.
Śledztwo: brutalność, niejasne motywy i obserwacja psychiatryczna
Napastnik, 22-letni Mieszko R., usłyszał już zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, usiłowania zabójstwa oraz znieważenia zwłok. Grozi mu dożywocie. Obecnie przebywa pod obserwacją psychiatryczną, a jego motywy pozostają niejasne. Prokuratura nie wyklucza, że wkrótce pojawią się kolejne zarzuty – śledztwo jest prowadzone z najwyższym priorytetem.
Uczelnie pod lupą – czas na zmiany w systemie bezpieczeństwa?
Rektor Uniwersytetu Warszawskiego oraz minister nauki zapowiedzieli natychmiastowe działania. W planach jest zaostrzenie przepisów dotyczących bezpieczeństwa na kampusach, w tym procedur dostępu do budynków, obecności służb ochrony i systemów monitoringu.
„Musimy chronić pracowników i studentów. Tego typu tragedia nie może się powtórzyć” – zaznaczył rektor uczelni.
Brutalny atak na Uniwersytecie Warszawskim poruszył całą Polskę. Zginęła portierka, ranny został strażnik, a kraj zadaje sobie pytanie: jak to możliwe? Premier Tusk honoruje bohaterów, zapewnia wsparcie rodzinie ofiary, a uczelnie i rząd szykują zmiany w systemie bezpieczeństwa. To tragedia, która może na długo odmienić sposób, w jaki postrzegamy bezpieczeństwo publiczne – nawet w miejscach tak pozornie bezpiecznych jak uczelnia.
Źródło: gazetaprawna.pl/warszawawpigulce.pl

Ekspert ds. ekonomii i tematów społecznych. Kocha Warszawę i nowe technologie.