Wojsko dla wszystkich? Nowy sondaż ujawnia zaskakujące podziały

W czasie, gdy kwestie bezpieczeństwa narodowego zyskują na znaczeniu, do publicznej debaty wraca temat, który od lat budzi skrajne emocje. Nowe dane pokazują, że społeczeństwo ma w tej sprawie jasno określone poglądy – choć nie zawsze jednolite. Wyniki najnowszego sondażu rzucają światło na to, jak Polacy postrzegają rolę obywateli i obywatelek w obronie kraju.

fot. Warszawa w Pigułce

Służba wojskowa dla kobiet? Sondaż pokazuje głęboki podział wśród Polaków

Obowiązkowy pobór do wojska powraca jako gorący temat kampanii prezydenckiej 2025. W obliczu wojny za wschodnią granicą i napiętej sytuacji międzynarodowej, coraz więcej polityków głośno mówi o konieczności przeszkolenia obronnego wszystkich obywateli. Nowy sondaż pracowni Opinia24 dla Radia ZET ujawnia, że Polacy nie mówią jednym głosem. Choć wielu popiera powrót do obowiązkowej służby wojskowej, zwłaszcza dla mężczyzn, kwestia poboru kobiet budzi już dużo większe emocje i sprzeciw.

Większość chce powrotu poboru. Kobiety? Już niekoniecznie

Na pytanie, czy przyszły prezydent powinien zgodzić się na przywrócenie obowiązkowego poboru do wojska dla mężczyzn, 52 procent respondentów odpowiedziało „tak”, 36 procent było przeciw, a 11 procent nie miało zdania. Co istotne, największe poparcie dla tego pomysłu wykazali wyborcy Szymona Hołowni – aż 74 procent. Również wyborcy PiS i Konfederacji byli wyraźnie „za” (po 57 procent).

Jednak prawdziwe kontrowersje wywołało pytanie o rozszerzenie obowiązku służby wojskowej na kobiety. Tu 55 procent badanych wyraziło sprzeciw, a tylko 32 procent opowiedziało się za. Wśród kobiet aż 63 procent było przeciwne obowiązkowemu poborowi, a tylko 23 procent chciałoby pełnić służbę na równi z mężczyznami. Dla porównania – wśród mężczyzn 46 procent było przeciw, 43 procent za.

Przeszkolenie wojskowe dla wszystkich? Tu poparcie większe

Ciekawiej prezentują się odpowiedzi na temat obowiązkowego przeszkolenia wojskowego – niezależnie od płci. 60 procent Polaków uważa, że każdy obywatel – kobieta i mężczyzna – powinien przejść podstawowe szkolenie obronne. Przeciw było 29 procent. Największe poparcie odnotowano znów w elektoracie Hołowni (74 procent), ale także u wyborców Trzaskowskiego (63 procent) i Nawrockiego (57 procent).

Polaryzacja polityczna i płciowa

Wyniki badań wyraźnie pokazują, że kwestia powszechnego przeszkolenia wojskowego zyskuje coraz większe uznanie, zwłaszcza w kontekście niepewności geopolitycznej. Jednak obowiązkowa służba dla kobiet to temat, który dzieli Polaków – nie tylko politycznie, ale i ze względu na płeć. Dla wielu kobiet pobór to krok za daleko, dla niektórych mężczyzn – konieczność.

Najwięcej zwolenników poboru kobiet było wśród wyborców Hołowni (67 procent). Dla porównania, tylko 34 procent elektoratu Rafała Nawrockiego i 30 procent wyborców Sławomira Mentzena poparło ten pomysł – w obu przypadkach większość była przeciwna.

Wojna wraca do dyskusji publicznej

Sondaż przeprowadzony na próbie 1002 dorosłych Polaków pokazuje jedno: temat bezpieczeństwa narodowego na nowo stał się istotnym elementem debaty publicznej. Choć od zawieszenia poboru minęło ponad 15 lat, społeczne poparcie dla powrotu do obowiązkowej służby – przynajmniej w ograniczonym zakresie – zaczyna rosnąć. Ale czy Polska jest gotowa, by znów zmilitaryzować młode pokolenie – i to niezależnie od płci? Odpowiedź może zależeć nie tylko od prezydenta, ale od zmieniającej się rzeczywistości za granicą.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl