Rząd uruchamia procedury alarmowe. Ulice pod nadzorem, szkoły niedostępne dla cywilów?
Premier Donald Tusk podjął decyzję o aktywacji stopnia alarmowego BRAVO na terenie całego kraju, co oznacza przejście do trybu podwyższonego zagrożenia terrorystycznego, który będzie obowiązywał przynajmniej do końca sierpnia 2025 roku. Ta zmiana w poziomie bezpieczeństwa narodowego przekształca Polskę w kraj, gdzie wszyscy mieszkańcy muszą przystosować się do życia w atmosferze czujności.

Fot. Warszawa w Pigułce
Polska utrzymuje stopnie alarmowe BRAVO i BRAVO-CRP do końca sierpnia 2025 roku
Od 1 czerwca do 31 sierpnia 2025 roku na terenie całej Polski obowiązują dwa stopnie alarmowe: BRAVO i BRAVO-CRP. Decyzję o ich wprowadzeniu podpisał Prezes Rady Ministrów Donald Tusk, w odpowiedzi na aktualną sytuację geopolityczną oraz potencjalne zagrożenia w cyberprzestrzeni.
Co oznacza stopień BRAVO?
Stopień alarmowy BRAVO to drugi poziom w czterostopniowej skali zagrożeń terrorystycznych w Polsce. Wprowadza się go w przypadku zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, gdy konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.
W praktyce oznacza to:
- Zwiększoną obecność patroli Policji, Straży Granicznej oraz Żandarmerii Wojskowej w miejscach publicznych.
- Wzmożone kontrole w obiektach użyteczności publicznej, takich jak centra handlowe, dworce czy szkoły.
- Obowiązek noszenia broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych przez funkcjonariuszy zabezpieczających potencjalne cele ataków.
Co oznacza stopień BRAVO-CRP?
Stopień alarmowy BRAVO-CRP dotyczy zagrożeń w cyberprzestrzeni i jest odpowiedzią na możliwość cyberataków na systemy teleinformatyczne instytucji publicznych, strategicznych firm czy mediów.
Wprowadzenie tego stopnia skutkuje m.in.:
- Wzmożonym monitorowaniem stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej oraz infrastruktury krytycznej.
- Całodobowymi dyżurami administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji.
- Obowiązkiem informowania personelu o konieczności zachowania zwiększonej czujności w stosunku do stanów odbiegających od normy.
Jakie są konsekwencje dla obywateli?
Dla większości obywateli wprowadzenie stopni alarmowych BRAVO i BRAVO-CRP nie wiąże się z bezpośrednimi zmianami w codziennym życiu. Jednakże mogą oni zauważyć:
- Zwiększoną obecność służb mundurowych w przestrzeni publicznej.
- Wzmożone kontrole w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak dworce czy centra handlowe.
- Ograniczenia w dostępie do niektórych obiektów, np. szkół, gdzie wprowadzono zakaz wstępu osób postronnych .
Władze apelują do obywateli o zachowanie czujności i zgłaszanie wszelkich podejrzanych zachowań odpowiednim służbom.
Wprowadzenie i przedłużenie stopni alarmowych BRAVO i BRAVO-CRP ma charakter prewencyjny i ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa obywateli w obliczu potencjalnych zagrożeń terrorystycznych oraz cyberataków. Obowiązują one do 31 sierpnia 2025 roku i są elementem strategii państwa w zakresie ochrony bezpieczeństwa narodowego.

Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.