235 tysięcy osób przed komisją wojskową. Nowe zasady kwalifikacji! Teraz możesz nie mieć wyboru
W przyszłym roku tysiące młodych Polaków otrzymają wezwania do stawienia się przed komisją lekarską. Rząd zapowiada szeroko zakrojoną kwalifikację wojskową, która obejmie nie tylko 18-latków, ale też osoby starsze i kobiety z wykształceniem przydatnym dla obronności kraju. Szczegóły już ujawniło Ministerstwo Obrony Narodowej.

Fot. Warszawa w Pigułce
235 tysięcy wezwań. MON szykuje wielką kwalifikację wojskową
Kwalifikacja wojskowa 2026 będzie jedną z największych od lat. Ministerstwo Obrony Narodowej ujawniło harmonogram i grupy obywateli, które zostaną objęte obowiązkiem stawiennictwa. Proces rozpocznie się 2 lutego i potrwa do końca kwietnia, a wezwani zostaną nie tylko 18-latkowie, ale też kobiety i osoby, które wcześniej nie miały określonej kategorii zdolności.
Nowy harmonogram: trzy miesiące komisji
Kwalifikacja wojskowa ruszy 2 lutego 2026 r. i zakończy się 30 kwietnia. Przewidziano niemal trzy miesiące pracy dla około 400 powiatowych komisji lekarskich, które będą orzekać o zdolności do służby wojskowej. Każda z nich ma obsłużyć średnio 35 osób dziennie. Organizacją zajmą się wojewodowie i starostowie, a lokalne samorządy zadbają o logistykę i stawiennictwo.
Kto dostanie wezwanie? Nie tylko 18-latkowie
Do kwalifikacji zostaną wezwani mężczyźni urodzeni w 2007 roku, którzy w 2026 r. osiągną pełnoletniość. MON przewiduje również wezwania dla tych, którzy w wieku 20–24 lat nie stawili się wcześniej przed komisją. Wezwania trafią też do osób, które wcześniej uzyskały kategorię czasowej niezdolności (B), ale ich okres niezdolności się kończy.
Nowością jest szersze uwzględnienie kobiet. Przed komisje mają stawić się kobiety urodzone w latach 1999–2007, które mają kwalifikacje przydatne dla wojska, oraz te, które w roku szkolnym 2025/2026 kończą kierunki o znaczeniu obronnym.
Powrót kwalifikacji, większe ambicje MON
Kwalifikacja wojskowa to element większego planu modernizacji sił zbrojnych i zwiększenia ich liczebności. MON systematycznie zwiększa nacisk na gotowość obronną i rozbudowę rezerw. Osoby, które ukończyły 18 lat i zgłoszą się dobrowolnie, także będą mogły przejść przez kwalifikację.
Ministerstwo przypomina, że brak stawiennictwa bez uzasadnienia może skutkować sankcjami administracyjnymi. Proces ma służyć nie tylko klasyfikacji do służby, ale również budowie nowoczesnego systemu rezerw osobowych.

Kocham Warszawę, podróże i gastronomię i to właśnie o nich najczęściej piszę.