Kolejny kraj dołącza do eurolandu. To już przesądzone! Euro coraz silniejsze

Bułgaria wchodzi na ostatnią prostą w swojej drodze do strefy euro. Po latach przygotowań i spełnieniu unijnych kryteriów państwa członkowskie podjęły decyzję, która przesądza o przyszłości bułgarskiej waluty. Za kulisami tej zmiany kryje się nie tylko symboliczny wymiar, ale też konkretne wyzwania, które czekają obywateli i instytucje.

Fot. Warszawa w Pigułce

To już przesądzone. Bułgaria wejdzie do strefy euro w 2026 roku

Bułgaria oficjalnie dołączy do strefy euro z początkiem 2026 roku. We wtorek państwa członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły decyzję, która czyni z niej 21. kraj korzystający z europejskiej waluty. To symboliczny krok nie tylko dla Sofii, ale i dla całej Unii, która po raz pierwszy od lat rozszerza euroland.

Historyczny dzień dla Bułgarii i całej UE

– To historyczny dzień dla Bułgarii, ale także dobry dzień dla całej Unii Europejskiej – powiedział unijny komisarz ds. gospodarki Valdis Dombrovskis. Jak dodał, decyzja wzmacnia strefę euro i zwiększa międzynarodowe znaczenie wspólnej waluty.

Zgoda państw członkowskich oznacza zakończenie wieloletniego procesu akcesyjnego Bułgarii. Przyjęto trzy akty prawne regulujące m.in. kurs wymiany oraz zasady wprowadzenia euro. Od 1 stycznia 2026 r. euro oficjalnie zastąpi lewa bułgarskiego w portfelach obywateli.

Długa droga do euro zakończona sukcesem

Bułgaria dołączyła do mechanizmu ERM II, nazywanego „poczekalnią do strefy euro”, już w lipcu 2020 roku. Od tego czasu kurs lewa był sztywno powiązany z euro. Kluczowe było spełnienie tzw. kryteriów konwergencji, czyli wskaźników dotyczących inflacji, deficytu budżetowego, poziomu zadłużenia publicznego oraz stabilności kursu i stóp procentowych.

Komisja Europejska pozytywnie oceniła postępy Bułgarii 4 czerwca tego roku. Głosowanie państw członkowskich zamknęło etap formalny i otworzyło drogę do realnej zmiany waluty.

Premier Bułgarii zapowiada płynne przejście

Premier Bułgarii zapewnił, że rząd zadba o to, by zastąpienie lewa odbyło się w sposób płynny i bezproblemowy dla obywateli oraz przedsiębiorców. Zmienione zostaną systemy bankowe, automaty płatnicze, a ceny będą przez pewien czas podawane w obu walutach.

Kto jeszcze poza eurolandem?

Po dołączeniu Bułgarii, poza strefą euro pozostanie sześć krajów: Polska, Czechy, Węgry, Rumunia, Szwecja i Dania. W przypadku Danii obowiązuje specjalna klauzula wyłączająca. Polska, mimo członkostwa w UE od 2004 roku, wciąż nie spełnia wszystkich warunków ani nie określiła konkretnej daty przyjęcia wspólnej waluty.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl