Nie każdy kominek przetrwa 2025 rok. Zbliżają się zmiany w prawie!
Nowe przepisy dotyczące palenia w kominkach wzbudzają wiele pytań i obaw wśród właścicieli domów. Choć ogólnopolskiego zakazu palenia drewnem nie będzie, już od 2025 roku w niektórych województwach zaczną obowiązywać ograniczenia wynikające z lokalnych uchwał antysmogowych. Czy oznacza to koniec kominków, które od lat kojarzą się z domowym ciepłem? Nie dla wszystkich — ale warunki się zmieniają.

Fot. Warszawa w Pigułce
Czy to koniec domowych kominków? Nowe przepisy wzbudzają emocje
Nowe regulacje budzą niepokój wśród właścicieli kominków. Choć nie ma ogólnopolskiego zakazu palenia drewnem, zmieniają się zasady jego wykorzystywania. W III kwartale 2025 roku wejdzie w życie rozporządzenie, które ograniczy spalanie drewna energetycznego w sektorze zawodowym. Równolegle w wielu województwach zaczną obowiązywać uchwały antysmogowe, które uderzą w starsze kominki. Kto musi się przygotować na zmiany?
Zakaz dla elektrowni, ale nie dla domów?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że rozporządzenie dotyczące drewna nie obejmuje indywidualnych gospodarstw domowych. Nowe przepisy mają jedynie zakazać spalania pełnowartościowego drewna w dużych elektrociepłowniach, by zarezerwować surowiec dla przemysłu. To oznacza, że prywatni właściciele kominków nadal będą mogli ich używać — pod warunkiem przestrzegania lokalnych przepisów.
Uchwały antysmogowe z terminem na 2025
To właśnie wojewódzkie uchwały antysmogowe mają największy wpływ na sytuację właścicieli kominków. W wielu regionach Polski od 1 stycznia 2025 roku wchodzi zakaz używania urządzeń niespełniających norm Ekoprojektu. Dotyczy to m.in. Mazowsza, Łódzkiego i Wielkopolski. Kolejne województwa planują podobne kroki w latach 2026–2028.
Co to oznacza dla mieszkańców? Przestarzałe kominki i piece bez klasy energetycznej nie będą mogły być używane. Legalne pozostaną jedynie urządzenia z certyfikatem Ecodesign, spełniające normy emisji i efektywności energetycznej.
Kominki tylko poza dniami smogowymi
W niektórych województwach obowiązują także zakazy palenia w kominkach w tzw. dni smogowe, czyli przy przekroczeniu norm PM10 lub PM2.5. Nawet nowoczesne urządzenia mogą wtedy zostać objęte zakazem, chyba że są jedynym źródłem ciepła w budynku.
Jak przygotować się na zmiany?
Właściciele starszych kominków powinni rozważyć ich modernizację lub wymianę na urządzenia zgodne z normami Ekoprojektu. Nowoczesny wkład kominkowy, zamknięta komora spalania, systemy dopalania spalin i filtry to obecnie standard. Warto też śledzić lokalne uchwały i komunikaty o dniach smogowych. Mandaty za niestosowanie się do przepisów mogą sięgać nawet 5 tysięcy złotych.
Choć domowe kominki nie znikają z krajobrazu, ich przyszłość zależy od spełniania coraz bardziej rygorystycznych norm. Rok 2025 będzie pod tym względem przełomowy.

Kocham Warszawę, podróże i gastronomię i to właśnie o nich najczęściej piszę.