Będą duże zmiany w emeryturach? Rząd przygotował projekt ustawy!

Rząd chciałby wprowadzić bardzo istotne i poważne zmiany w zasadach przyznawania i wypłacania emerytur. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało już specjalny projekt ustawy o ubezpieczeniach społecznych. Obecnie trwają jego konsultacje. 

Będą zmiany w emeryturach? Wszystko na to wskazuje. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało ustawę nowelizującą przepisy ustawy o ubezpieczeniach społecznych. Obecnie trwają jego konsultacje. Wśród najważniejszych zmian jest między innymi zapis zakładający, że jedyną możliwością wypłat emerytur, które przyznane zostaną po 1 stycznia 2022 roku będzie przelew na konto. Oznacza to, że każdy senior będzie musiał posiadać rachunek bankowy. Do tej pory wciąż bardzo dużo osób starszych otrzymuje wypłaty świadczeń pocztą. Jak podkreśla ministerstwo, wciąż byłaby taka możliwość, ale jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

Oprócz tego rząd chce zlikwidować emeryturę czerwcową, czyli przechodzenia na emeryturę w konkretnym miesiącu w roku jest czasem mniej korzystne niż z innych miesiącach. Do tej pory złożenie wniosku o przejście na emeryturę w czerwcu pozbawiało emerytów jednej waloryzacji zgromadzonych składek i kapitału. 

Dodatkowo, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej chce ograniczyć zużycie papieru przez ZUS. W praktyce oznacza to znoszenie obowiązku każdorazowego listownego informowania emerytów i rencistów o wysokości waloryzacji, trzynastkach czy innych zmianach dotyczących świadczeń. 


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c