Będą kontrole ZUS-u dotyczące umów o dzieło

W tarczy antykryzysowej zawarte są przepisy, które zezwalają ZUS-owi na kontrolę umów o dzieło. Wynika z nich, że w niektórych wypadkach trzeba zgłaszać zawierane w tej formie umowy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Fot. Pixabay

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, ZUS zaczął kontrole w firmach. Jak wynika z zapisów ustawy z marca 2020 roku związanej z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i  zwalczaniem COVID-19, od 1 stycznia 2021 roku osoba zlecająca dzieło ma obowiązek poinformowania o tym ZUS.

„Obowiązek dotyczy wszystkich umów o dzieło zawartych przez płatnika składek/osobę zlecającą dzieło z osobą, z którą nie pozostaje się w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy osoba nie wykonuje pracy na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy”

-tłumaczy gazeta.

Takie zgłoszenie musi wpłynąć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do 7 dni od daty zawarcia umowy. Umowa o dzieło jest najmniej opodatkowaną z form zawierania umów. Z takich umów korzystają najczęściej osoby wykonujące prace dorywcze, ale także przedstawiciele wolnych zawodów.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c