Bezpieczeństwo ruchu drogowego w okresie świąt 2015

Święta Bożego Narodzenia to czas wzmożonych patroli, kontroli trzeźwości i stanu technicznego pojazdów. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji jak co roku, czuwać będą nad bezpieczeństwem mieszkańców Warszawy i podwarszawskich miejscowości wyruszających w podróż i uczestniczących w ruchu drogowym jako piesi i rowerzyści.

Zyczenia od KSP

Zyczenia od KSP

Przedświąteczny i świąteczny okres to dla wielu z nas czas gorączkowych zakupów i częstych wyjazdów do rodziny i na zimowy wypoczynek. Zabiegani i zaaferowani w poszukiwaniu najlepszego prezentu i zrobieniem świątecznych zakupów,   często nie zwracamy uwagi na to co się dzieje wokół nas. Zarówno kierujący jak i piesi nie powinni zapominać o własnym bezpieczeństwie i o bezpieczeństwie innych na drodze.

Mając na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drogach, w dniach od 24 do 27 grudnia 2015 roku zostaną przeprowadzone wzmożone działania policyjne. Szczególnym nadzorem policjantów zostaną objęte takie obszary jak: bezpieczeństwo pieszych, kontrola prędkości – szczególnie w obszarze zabudowanym, kontrole stanu trzeźwości w celu zapobieżenia uczestniczenia w ruchu i eliminowania z ruchu nietrzeźwych kierujących. Egzekwowanie obowiązku stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewożenia dzieci oraz utrzymanie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych.

Przypominamy

Przed wyjazdem sprawdzić stan techniczny swojego pojazdu a w szczególności stan: opon, poziomy płynów eksploatacyjnych (w tym płynu w spryskiwaczu), wycieraczek, czystość szyb i świateł. Ważnym elementem wpływającym również na nasze bezpieczeństwo jest obowiązkowe wyposażenie pojazdu takie jak trójkąt ostrzegawczy czy gaśnica. Co prawda apteczka nie jest elementem wymaganym przez przepisy prawa ale warto ją mieć – gdyż nigdy nie wiemy czy nie będzie nam potrzebna, w razie wypadku lub innego zdarzenia losowego, z udziałem naszych najbliższych i innych ludzi. Pomocna też może okazać się też kamizelka odblaskowa w razie awarii pojazdu, gdy będziemy zmuszeni wyjść na drogę.

Zaplanuj swoją podróż – a przed nią wypocznij. Nie zapomnij o prawidłowym rozmieszczeniu bagażu i nie zostawiaj nieprzymocowanych przedmiotów w przestrzeni pasażerskiej i na dachu pojazdu. W razie gwałtownego hamowania lub wypadku może to spowodować obrażenia ciała lub spowodować zagrożenie zsuwając się z naszego bagażnika dachowego.

W czasie jazdy dopilnuj aby wszyscy pasażerowie mieli zapięte pasy bezpieczeństwa a dzieci podróżowały w fotelikach lub innych urządzeniach do przewożenia najmłodszych. Nie rozmawiaj przez telefon niezgodnie z obowiązującymi zasadami, bądź skoncentrowany i rób przerwy gdy tylko poczujesz się zmęczony – 15 minut Cię nie „zbawi”. Dostosuj prędkość do panujących warunków drogowych – jezdnia wyglądająca na „czarną” może okazać się bardzo śliska.

Pieszym przypominamy aby byli widoczni i skoncentrowani przechodząc przez jezdnię. Zielone światło sygnalizatora nie daje nam gwarancji bezpieczeństwa!!! Spojrzenie „w lewo, prawo i lewo” nic nie kosztuje a może uratować nam zdrowie lub życie. Idąc drogą gdzie nie ma chodnika  mamy obowiązek iść lewą stroną drogi a poza obszarem zabudowanym po zmierzchu używać elementów odblaskowych sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Pamiętaj –  „ulica wydaje swoje dźwięki” – słuchanie muzyki w słuchawkach może uniemożliwić Ci usłyszenie nadjeżdżających pojazdów, a kaptur na głowie ograniczyć widoczność.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji apelują więc o rozważne i świadome poruszanie się po drodze – aby ten świąteczny czas był czasem bezpiecznym pełnym radości i uśmiechów w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych. Zadbajcie Państwo aby przy świątecznym stole nikogo nie zabrakło z powodu tragedii na drodze.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.