Biała czy zwykła? Która kiełbasa jest lepsza dla zdrowia?

Biała kiełbasa to kolejny ważny składnik wielkanocnych dań, szczególnie chętnie dodawana jest do żurku, w wersji gotowanej lub pieczonej. Jest również niezwykle pyszna, jednak przy tym tłusta i wysokokaloryczna. Czy zatem jest lepsza od tradycyjnej kiełbasy?

Fot. Pixabay

Biała kiełbasa jest popularna szczególnie w okresie wielkanocnym. Wytwarzana jest głównie z mięsa wieprzowego, ale również może zawierać w sobie wołowinę, baraninę lub mięso z indyka. Dodawana jest do niej także duża ilość przypraw, takich jak sól, pieprz, czosnek czy majeranek. Świeżo zakupiona kiełbasa ma jasny kolor, a po zagotowaniu zmienia się on na jasnoszary.

Przy zakupie warto jednak zwrócić uwagę na kolor, gdyż jeśli jest ona różowa we flaku, może to oznaczać, że do jej produkcji wykorzystano duże ilości soli peklującej. Warto też pamiętać, że jeśli kiełbasa jest zbyt miękka, to we flaku może znajdować się mięso gorszej jakości, większa ilość tłuszczu oraz wody. Należy też zaznaczyć, że jest to danie wysokokaloryczne i dosyć tłuste, gdyż w 100 gramach zawiera 20 gram tłuszczu, 15 gramów białka oraz 250 kalorii.

Białą kiełbasę można podawać w wersji pieczonej lub gotowanej, jednak najsmaczniejsza będzie parzona. W tym celu należy ją wrzucić do garnka z wodą i podgrzewać na małym palniku. Kiedy tylko woda zacznie się gotować, należy wyłączyć palnik i pozwolić kiełbasie parzyć się około 15 minut. Można również zanurzyć ją od razu we wrzącej wodzie, a wtedy powinna się parzyć do 30 minut. Spożywanie białej kiełbasy jednak nie jest wskazane osobom zmagającym się z otyłością lub miażdżycą, o wysokim poziomie cholesterolu oraz chorującym na nadciśnienie tętnicze.

Źródło: Interia

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl