Blady strach padł na szkoły i nauczycieli. Nowa ustawa wprowadziła popłoch w szkołach i u niektórych rodziców
Według najnowszych szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej, po 1 września 2024 roku w placówkach oświatowych może pojawić się nawet 75 tysięcy nowych uczniów z Ukrainy. Ta znacząca zmiana jest bezpośrednim skutkiem nowelizacji ustawy pomocowej dla uchodźców z Ukrainy, uchwalonej 15 maja 2024 roku, która powiązała wypłatę świadczenia 800 plus z realizacją obowiązku szkolnego.
Nowe przepisy zakładają, że przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego oraz świadczenia Dobry Start będą uzależnione od tego, czy dziecko realizuje obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązek szkolny albo obowiązek nauki w placówce należącej do polskiego systemu edukacji. To oznacza, że rodziny ukraińskie, które do tej pory korzystały z pomocy finansowej, nie posyłając dzieci do polskich szkół, będą musiały zmienić swoje podejście.
Wyjątek stanowią uczniowie, którzy w roku szkolnym 2024/2025 będą przygotowywać się do ukraińskiego egzaminu maturalnego. Oni jako jedyni będą mogli kontynuować naukę online w ukraińskim systemie oświaty.
Samorządowcy generalnie pozytywnie oceniają te zmiany. Leszek Świętalski, dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP, podkreśla, że nowe przepisy pomogą uszczelnić system pomocy i ukrócić zjawisko „turystyki socjalnej”. -Widzieliśmy przypadki rodzin krążących między Polską, Czechami a Niemcami, aby wykorzystać pomoc dla uchodźców w trzech miejscach. Spełnienie wymogu rejestracyjnego PESEL i innych wymogów, w tym oświatowego, ukróci ten proceder” – wyjaśnia Świętalski.
Dokładna liczba dzieci nieznana. Szkoły powiększają sale i szukają miejsca
Dokładna liczba nowych uczniów, którzy pojawią się w polskich szkołach, pozostaje kwestią spekulacji. Joanna Mucha, wiceminister edukacji, wyjaśnia, że szacunki przeprowadzono na podstawie danych z bazy PESEL i informacji o osobach pobierających świadczenie 800 plus. Początkowo mówiło się nawet o 150 tysiącach dzieci poza polskim systemem edukacji, ale ostatnie dane wskazują na około 75 tysięcy.
Niezależnie od dokładnej liczby, napływ nowych uczniów stanowi poważne wyzwanie organizacyjne i finansowe dla samorządów prowadzących szkoły. W odpowiedzi na to, Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje się do zwiększenia pojemności klas. Konsultowany obecnie projekt nowelizacji rozporządzenia przewiduje, że w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych liczba dzieci może być zwiększona o nie więcej niż 3 dzieci będących obywatelami Ukrainy. W klasach I-III szkoły podstawowej limit ten wynosi 4, 3 lub 2 uczniów, w zależności od konkretnej sytuacji.
Co więcej, ostatnia nowelizacja „specustawy ukraińskiej” przedłuża uczniom możliwość korzystania z dodatkowych lekcji języka polskiego. Teraz mogą oni korzystać z tego uprawnienia przez 36 miesięcy, zamiast dotychczasowych 24.
Warto zauważyć, że praktyczna weryfikacja realizacji obowiązku szkolnego nastąpi dopiero w okolicach maja 2025 roku, gdy składane będą wnioski na nowy okres świadczeniowy programu 800 plus. To daje szkołom i samorządom kilka miesięcy na przygotowanie się do potencjalnego napływu nowych uczniów.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.