Burza wokół wystawy przy odbudowie Pałacu Saskiego. Zarobił znajomy byłego ministra Szumowskiego?
Podczas poselskiej kontroli politycy PO Michał Szczerba i Dariusz Joński odkryli, że znajomy Łukasza Szumowskiego (byłego ministra zdrowia) dostał zlecenie na wykowanie wystawy plenerowej przy odbudowie Pałacu Saskiego, a konkretnie firma, której wiceprezesem i udziałowcem jest znajomy byłego ministra zdrowia.
„Wystawa została przygotowana w formie tablic z pytaniami i odpowiedziami, które przeczytamy w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim. Ponadto jest dostępna dla osób z dysfunkcjami wzroku przy pomocy aplikacji Seeing Assistant Home oraz dzięki zastosowanym na planszach podpisom w alfabecie Braille’a.” – czytamy na stronie palacsaski.pl.
„Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.” – czytamy na stronie.
Spółka Pałac Saski wystosowała oświadczenie, w którym czytamy m.in., że „wszystkie Spółki Pałac Saski Sp. z o. o. realizowane są zgodnie z obowiązującym prawem i w reżimie ustawy „Prawo zamówień publicznych”.
„Powyższe dotyczy również wystawy, zorganizowanej na ogrodzeniu terenu prac ziemnych na placu Marszałka J. Piłsudskiego. Wykonawca został wybrany zgodnie z przepisami – o złożenie ofert zwrócono się do trzech potencjalnych wykonawców. Jeden z potencjalnych wykonawców zrezygnował ze względu na nadmiar realizowanych obecnie projektów. Wpłynęły 2 oferty, z których wybrana została tańsza. Jej autor legitymuje się wieloletnim doświadczeniem, był m.in.:
- współscenarzystą Pawilonu Polskiego na EXPO 2010 w Szanghaju;
- twórcą serii spotów kampanii „Ojczysty – dodaj do ulubionych”, nagrodzonej tytułem „Kampanii społecznej roku” w 2012 roku;
- autorem wystawy stałej w Dworku Prezydenta RP w Ciechocinku w 2013 roku;
- realizatorem obsługi filmowej i scenograficznej festiwalu „Miasto Przyszłości” w ramach ESK we Wrocławiu w 2016 roku;
- twórcą licznych wystaw historycznych i okolicznościowych, w tym również otwieranych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego i m. in. byłego prezydenta Republiki Francuskiej Pana Francois Hollande”.
Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.