Co zrobić w przypadku użądlenia przez szerszenia? Pomogą nam te naturalne specyfiki
Szerszenie przerażają wielu ludzi, nie tylko z powodu groźnego wyglądu i wywołującego ciarki brzęczenia (przypominającego wiertarkę), ale także z powodu niezwykle bolesnego użądlenia. Ponadto dla osób uczulonych na jad błonkoskrzydłych szerszenie mogą być niezwykle niebezpieczne. Co robić w przypadku użądlenia?
Szerszenie w wielu budzą prawdziwe przerażenie, a ich nieprzyjemny wygląd i częste agresywne zachowanie czyni z nich prawdziwych „złoczyńców” w świecie owadów. Na odgłosy donośnego bzyczenia, przez niektórych porównywane do dźwięków wiertarki, wiele osób dostaje gęsiej skórki i ma ochotę uciekać jak najdalej, pomimo iż zaleca się zachowanie spokoju i nie wykonywanie gwałtownych ruchów gdy napotkamy te latające potwory.
Oczywiście spotkanie z szerszeniem nie zawsze kończy się użądleniem, jednak gdy już spotka nas taka nieprzyjemność, warto wiedzieć jak postępować. Użądlenie szerszenia stanowi zagrożenie dla osób uczulonych na jego jad. W najłagodniejszej wersji na całym ciele mogą pojawić się zaczerwienienia, obrzęki oraz świąd, jednak w skrajach sytuacjach pojawiają się wymioty oraz biegunka, trudności w oddychaniu, kołatanie serca oraz wstrząs anafilaktyczny. Alergicy po ukąszeniu muszą natychmiast zostać przetransportowani do szpitala.
Z kolei osoby nieuczulone, po ugryzieniu powinny w w pierwszej kolejności oddalić się od miejsca, w którym szerszeń nas użądlił, na co najmniej 50 metrów. Owady te bowiem żyją zwykle w koloniach, a każdy z nich wytwarza feromony, które w momencie zagrożenia wabią inne osobniki, które mogą ponownie zaatakować ofiarę. Zmasowany atak szerszeni to już bardzo groźna sytuacja, nie tylko dla osób uczulonych na ich jad. Warto również udać się w zaciemnione miejsce, aby uniknąć ekspozycji miejsca użądlonego na słońce.
Warto zastosować okład chłodzący (np. kostka lodu, materiał nasączony zimną wodą lub chłodny, metalowy przedmiot). Następnie należy miejsce przetrzeć środkiem dezynfekującym, można również zażyć leki przeciwzapalne, takie jak aspiryna lub preparaty odczulające jak wapno. Skuteczne są również domowe, naturalne sposoby na ugryzienia szerszeni. Ulgę w bólu przyniosą nam plaster cebuli, rabarbar, korzeń pietruszki lub zsiadłe mleko. Należy również nie zostawiać osoby użądlonej samej, gdyż ważna jest obserwacja objawów i w razie potrzeby wezwanie pomocy medycznej.
Mam 28 lat i mieszkam w Warszawie od urodzenia.