Coraz niższy stan rzek w Polsce. Poziom Wisły również niepokoi
Hydrolodzy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej informują o coraz niższym poziomie rzek w kraju. Również stan Wisły jak na lipiec jest niepokojący
Na ten moment wodowskaz Wisły, na odcinku w stolicy, wskazuje 51 centymetrów i zbliża się do poziomu z 28 sierpnia 2015 roku. Wtedy to padł rekord, bo Wisła osiągnęła bardzo niski wynik – 26 cm głębokości. IMGW zwraca uwagę, że mimo ostatnich suchych pór letnich, jak na lipiec stan wody jest alarmujący, gdyż dotychczas takie wartości odnotowywane były dopiero w drugiej połowie sierpnia.
Wydano również ostrzeżenia hydrologiczne dla prawie 60 zlewni w Polsce, jednak Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wyjaśnia, że w najbliższym czasie będzie ich przybywać. Aż 1/3 stacji jest w tzw. niżówce hydrologicznej, czyli w suszy hydrologicznej. Oznacza to, że przepływ jest poniżej średniego niskiego przepływu z wielolecia.
Dodatkowo problematyczne jest zjawisko szybkiego wzrastania temperatury wody w niżówce. Efektem tego jest kwitnienie glonów i mieszanie się nieczystości, co ma wpływ na ekosystem i jakość wody w rzece. Na południu Polski przewidywane są intensywne opady deszczu, dzięki którym za kilka dni poziom wody w Wiśle ma wzrosnąć do 65 cm, jednak eksperci podają, że będzie to zjawisko krótkotrwałe. Upały oraz intensywne parowanie spowoduje, że poziom wód zacznie gwałtownie spadać, nawet do 40 cm.
☔Notowane w minionych dniach opady czasowo poprawiły warunki wilgotnościowe jedynie w najpłytszej warstwie gleby. W głębszych warstwach deficyt wilgotności nadal jest bardzo duży.
🌊Susza hydrologiczna również się pogłębia.https://t.co/C2cRpRCtCP#IMGW #susza pic.twitter.com/xehK36rnzq— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) July 15, 2023
Źródło: rmf24.pl
Mam 28 lat i mieszkam w Warszawie od urodzenia.