Coraz więcej nietoperzy w stolicy. Jak zachować się podczas spotkania z nimi?
Zaskakujące wyniki badań podał Warszawski Zarząd Zieleni. Wynika z nich, że w stolicy możemy spotkać coraz więcej nietoperzy

Fot. Pixabay
Warszawski Zarząd Zieleni przeprowadził badania dotyczące nietoperzy na terenie siedmiu miejskich parków – Park im. Żeromskiego, Fosę i Stoki Cytadeli, Park im. Traugutta, Ogród Saski, Park Praski, Park im. Rydza-Śmigłego i Park Ujazdowski. Wyniki zaskoczyły nawet samych ekspertów, gdyż w lipcu i sierpniu 2023 roku odłowiono aż 479 nietoperzy. W stolicy można spotkać aż 18 gatunków tych ssaków spośród 27 gatunków żyjących na terenie naszego kraju.
Natomiast najliczniejszym gatunkiem w stolicy okazał się być borowiec wielki, który uważany jest za gatunek wędrowny. Jednak widocznie jego zachowanie zmieniło się i zimą zamieszkuje budki oraz dziuple drzew zamiast opuszczać kraj. Ponadto w Warszawie licznie występują również gatunki: mroczek późny, mroczek posrebrzany, karliki, nocki i borowce leśne. Warszawskie parki są dobrym miejscem zamieszkania dla nietoperzy, gdyż te latające ssaki mogą tam ukrywać się w dziuplach drzew lub budkach dla ptaków.
Zarząd Zieleni przypomina, że nietoperze objęte są ochroną oraz są bardzo pożyteczne, gdyż zjadają uciążliwe dla nas owady np. komary. Z tego powodu przy spotkaniu z nimi nie powinniśmy ich krzywdzić, ani się ich obawiać. Ssaki te nigdy nie atakują ludzi, również mitem jest, że wplątują się we włosy. Mogą one ugryźć tylko w samoobronie, gdy się je złapie w rękę – dlatego nie należy ich chwytać gołą dłonią. Jeżeli nietoperz wleci do budynku, należy umożliwić mu jego opuszczenie poprzez otwarcie okien w nocy i zgaszenie światła. W sytuacji gdy nietoperz nie może chce opuścić budynku, należy zadzwonić pod numer Straży Miejskiej.
Źródło: eska.pl

Mam 28 lat i mieszkam w Warszawie od urodzenia.