Coraz więcej odmian koronawirusa. Która najgroźniejsza?

Oprócz podstawowej wersji wirusa SARS-CoV-2, istnieją na całym świecie trzy, które budzą największe obawy. Chodzi o odmianę brytyjską, południowoafrykańską i brazylijską. Jak się jednak okazuje, mutacji jest o wiele więcej. Która jest najbardziej niebezpieczna?

Fot. Shutterstock

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza. Na całym świecie pojawia się coraz to nowsza odmiana COVID-19. Wśród najbardziej popularnych i budzących największe obawy są: brytyjski, południowoafrykański i brazylijski. W Polsce obecnie dominującym wariantem jest wariant brytyjski. Jednak odnotowano też pojedyncze przypadki południowoafrykańskiego i brazylijskiego koronawirusa.

Według najnowszych danych widać związek pomiędzy brytyjskim wariantem a większą śmiertelnością z powodu wywoływanej przez patogen choroby. Dlatego ta odmiana uznawana jest za najbardziej niebezpieczną. Jak jednak dodają naukowcy, główny problem, nie tylko z wariantem brytyjski, polega na tym, że wciąż nie wiadomo czy szczepionki skutecznie chronią przed każdą odmianą.

Obawy budzi też nowa odmiana, która ostatnio pojawiła się w Europie. Chodzi o wariant nigeryjski. Jak zapewnił jednak na początku kwietnia minister zdrowia, póki co nie ma przypadków tego wirusa w naszym kraju.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c