COVID-19. Ministerstwo Zdrowia opublikowało zalecenia dotyczące leczenia w domu

Adam Niedzielski poinformował, że opublikowane zostały na stronie Ministerstwa Zdrowia zalecenia ekspertów, dotyczące leczenia w domu osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Wskazano również w jakich przypadkach należy zgłosić się do szpitala.

Fot. Shutterstock

Eksperci opracowali specjalny plan leczenia osób zakażonych koronawirusem, którzy samodzielnie mogą z niego korzystać w warunkach domowych. Zaznaczono, że w przypadku czynników ryzyka ciężkiego przebiegu choroby, ważne jest, aby osoba zakażona była stale monitorowana. Natomiast w przypadku lekkiego przechodzenia zakażenia, wystarczy stosować się tych samych zaleceń co w przypadku innych ostrych infekcji wirusowych dróg oddechowych, stosując przede wszystkim odpowiednie leki objawowe. 

Lekarze zaznaczają jednak, że nie należy stosować deksametazonu, ponieważ u osób, które tlenoterapii nie wymagają, może to doprowadzić nawet do zgonu.  Natomiast w przypadku podawania glikokortykosteroidów wziewnych, nie ma żadnych danych o ich skuteczności. Eksperci odradzają również leki przeciwwirusowe takie jak amantadyna, chlorochina, lopinawir z rytonawirem czy azytromycyna.

Jednak w przypadku pogarszającego się stanu zdrowia zakażonego, powinien on jak najszybciej trafić do szpitala, gdzie zajmie się nim profesjonalny zespół medyczny. Takimi objawami jest między innymi duszność występująca w spoczynku i utrudniająca mówienie, częstości oddechów powyżej 30 na minutę, w przypadku chorych z niewydolnością oddechową saturacja poniżej 88%, a w przypadku sinicy lub hipoksemii- saturacja poniżej 94%. Warto też sprawdzić temperaturę. Jeśli gorączka utrzymuje się powyżej 39 stopni, trzeba jak najszybciej zgłosić się do placówki, szczególnie jeśli utrzymuje się przez ponad dobę. 


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c