COVID-19 u psów i kotów. Nowe badania

Opublikowano nowe badania, które dowodzą, że psy i koty mogą być zakażone koronawirusem. Nie ma jednak wciąż dowodów na to, aby zwierzęta mogły przenosić chorobę na ludzi.

Fot. Pixabay

Naukowcy z College of Veterinary Medicine oraz Colorado State University sprawdzili czy zwierzęta mogą zarazić się koronawirusem i czy mogą go dalej rozprzestrzeniać.  W tym celu zaaplikowali próbki wirusa SARS-CoV-2 kilku kotom i psom.

Jak wynika z badania, zwierzęta domowe mogą zakazić się koronawirusem. Jednak u żadnego z nich nie widać było jakichkolwiek objawów zakażenia. Okazuje się, że koty są bardziej podatne na wirusa, ale również mogą przenosić go na innych przedstawicieli swojego gatunku poprzez bezpośredni kontakt. Wydalają one zakaźnego wirusa przez czas 5 dni. W przypadku kotów nie ma też możliwości, aby ponownie się zaraziły chorobą. U psów natomiast nie wykazano żadnej transmisji wirusa.

Jak dodaje portal o2, pojawiła się też nadzieja dla naukowców, że właśnie układ odpornościowy kotów może  znacznie pomóc w stworzeniu szczepionki na COVID-19.

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]