„Część osób umrze” Ekspert o czwartej fali pandemii i niezaszczepionych

Codziennie notujemy zmniejszające się liczby zakażeń i zgonów z powodu COVID-19. Patrząc na dane z ostatnich tygodni, pandemia powoli wygasa. Eksperci jednak nie są tak optymistyczni. Rząd szykuje się na czwartą falę już na jesień. Co w takim razie z akcją szczepień?

Fot. Shutterstock

Jak podaje Radio Zet, dr hab. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu w rozmowie z Polską Agencją Prasową mówił o kolejnym wzroście zakażeń Sars-CoV-2.

Mimo, że liczba zakażeń w ostatnich tygodniach spadła poniżej 500, a w ostatnich dniach nawet poniżej 200, to zarówno rząd jak i eksperci zapowiadają nadejście czwartej fali pandemii. Może ona nadejść już jesienią.

Dr hab. Piotr Rzymski zauważa, że kolejna fala już może wyglądać nieco inaczej.  „Minął czas, który w naszej strefie geograficznej moglibyśmy nazwać sezonem koronawirusowym. Obserwujemy wyciszenie epidemiczne, wzmocnione przez obecność coraz większej grupy osób, które nabyły odporność swoistą na drodze zakażenia czy w bezpieczniejszy sposób, czyli dzięki szczepieniu”  – mówi ekspert.

Dodaje jednak, że na jesień znowu możemy spodziewać się wzrostu zakażeń wymagających hospitalizacji. Ocenia, że nowe przypadki będą bardzo dotkliwe dla osób niezaszczepionych.

„Część z tych, którzy czują się młodzi i zdrowi i dlatego nie chcą się zaszczepić, rozniesie wirusa na osoby bardziej wrażliwe, które w następstwie zakażenia umrą lub doznają istotnego uszczerbku na zdrowiu” – dodaje.

Jednocześnie apeluje by okres wakacyjny wykorzystać do przyjęcia szczepionki. Tłumaczy, że to idealny czas by ochronić swoje zdrowie przed nadejściem jesieni.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c