Czwarta fala: lockdown możliwy w gminach z najmniejszym poziomem wyszczepienia?

Michał Dworczyk ostrzegł, że w przypadku wystąpienia kolejnej fali koronawirusa, nie można wykluczyć lockdownu. Jak dowiedziała się nieoficjalnie „Rzeczpospolita” lockdown może dotyczyć regionów z najmniejszym poziomem wyszczepienia.

Fot. Łukasz/Warszawa w Pigułce

Jak pisze „Rzeczpospolita”, czwarta fala uderzyć może najpierw w gminy o najniższym poziomie zaszczepienia. W Polsce to przede wszystkim Małopolska. W Krakowie poziom zaszczepienia nie odbiega od Polskiej normy, ale są gminy, gdzie wyszczepienie wynosi zaledwie kilka procent. Są w nich regiony podhalańskie m.in. Lipnica Wielka i czarny Dunajec.

Specjaliści ostrzegają, że wywodzący się z Indii wariant Delta, jest o ok. 60 proc. bardziej zakaźna od mutacji brytyjskiej, która i tak była bardziej zakaźna od podstawowego wariantu.

„Paradoksalnie, wariant DELTA potwierdza efektywność programu szczepień. Mimo rosnącej liczby przypadków w różnych krajach, tam gdzie jest duży odsetek zaszczepionych, liczba zgonów i ciężkich przypadków nie rośnie proporcjonalnie do zakażeń. Umierają głównie nieszczepieni” – pisze dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c