Czy alkohol zmniejsza skuteczność szczepień?

Szefowa rosyjskiego organu sanitarnego przekazała właśnie informacje, że w przypadku szczepionki stosowanej w ich kraju, każdy kto chce się zaszczepić powinien zachować abstynencję od alkoholu zarówno 42 dni przed wprowadzeniem pierwszej dawki, jak i 42 dni po. Jak alkohol wpływa na skuteczność szczepień?

Fot. Shutterstock

Szefowa rosyjskiego organu sanitarnego Rospotrebnadzor zaapelowała do osób chcących się zasczepić, że rosyjska szczepionka Sputnik V, której stosowanie rozpoczęto, nie powinna być łączona z alkoholem. Szczepionka podawana jest w dwóch zastrzykach w przedziale trzech tygodni. Zaznacza, że jeśli Rosjanie chcą mieć pewność, że ona zadziała, nie powinni w ciągu 42 dni przed i po pierwszej dawce spożywać alkoholu. Dodała również, że podobnie działanie szczepionki osłabia palenie papierosów.

Jak jednak podkreślają twórcy szczepionki, rozsądne spożywanie alkoholu nie powinno zaszkodzić. To dobra informacja dla Rosjan, którzy wciąż są w czołówce jeśli chodzi o roczne spożycie alkoholu. Ekspert podkreśla, że rozsądnie jednak będzie zmniejszyć ilość wypijanego alkoholu, a kiedy nie ma potrzeby, nie pić go wcale. Wyjaśnił, że nie jest niezbędny tak długi czas posuchy. Wystarczy, aby pozostać abstynentem na około 3 dni przed i trzy dni po zastrzykach. Jak dodaje, jest to rada dla osób zaszczepionych na całym świecie, niezależnie od producenta szczepionki.

Jeśli chodzi o naszą szczepionkę, która pojawi się w Polsce, to w ulotce nie ma wzmianki na temat przeciwwskazań do spożywania alkoholu po przyjęciu szczepionki. Nie ma też żadnych dowodów na to, że picia alkoholu po szczepieniu jest szkodliwe. Warto jednak podkreślić, że spożycie alkoholu w zbyt dużych ilościach może spowodować uzależnienie i problemy zdrowotne.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c