Czy możemy wsiąść do środków komunikacji miejskiej z rowerem? ZTM wyjaśnia
Przewożenie rowerów w środkach komunikacji miejskiej podlega pewnym zasadom. Rzecznik ZTM oraz rzeczniczka Kolei Mazowieckich wyjaśniają, o czym powinniśmy pamiętać

Fot. ZTM
Wiele osób zastanawia się, czy do autobusu, tramwaju bądź metra czy pociągu można wsiąść z rowerem. W pojazdach komunikacji miejskiej i Kolejach Mazowieckich można bezpłatnie przewozić rowery, jednak pod pewnymi warunkami. Jeżeli wchodzimy do autobusu czy tramwaju z rowerem, musimy zająć miejsce przeznaczone dla wózków inwalidzkich czy wózków dziecięcych. Jednak jeżeli takie miejsce jest zajęte, rowerzysta musi wysiąść.
„Zasada jest taka, że w sytuacji, gdy to miejsce jest wolne, rower można tam postawić, ale gdy pojawi się osoba uprawniona do korzystania z takiego miejsca, czyli właśnie rodzic z wózkiem dziecięcym czy osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim, to rowerzysta jest zobowiązany to miejsce opuścić” – tłumaczy Tomasz Kunert, rzecznik warszawskiego ZTM.
Natomiast w składach Szybkiej Kolei Miejskiej wyznaczone są miejsca, gdzie należy przewozić rowery, które dodatkowo posiadają specjalne uchwyty. W metrze znajdują się podobne miejsca, znajdujące się za pierwszymi i ostatnimi drzwiami składu. Kunert dodaje, że rower jest przewożony na odpowiedzialność właściciela.
W Kolejach Mazowieckich też można bezpłatnie przewozić jednoślady, jednak należy to robić w sposób, który umożliwia innym pasażerom komfortową podróż. Rzeczniczka Kolei Mazowieckich Donata Nowakowska podpowiada, że rowery powinny być przewożone w taki sposób, aby nie przeszkadzać innym oraz nie powodować uszkodzeń. W pociągach KM również znajdują się miejsca specjalnie przeznaczone dla jednośladów.
Źródło: eska.pl

Mam 28 lat i mieszkam w Warszawie od urodzenia.