Deweloper zburzył fabrykę wpisaną do ewidencji zabytków. Będzie zawiadomienie do prokuratury

Pomimo zapowiedzi o zachowaniu fasady, fabryka Henryka Dąbrowskiego na Woli została doszczętnie zburzona. Radna Aneta Skubida, która poinformowała nas o sprawie składa interpelację, a burmistrz dzielnicy zapowiada złożenie zawiadomienia do prokuratury.

Fot. Aneta Skubida / Facebook

Fot. Aneta Skubida / Facebook

„Tak dziś rano wyglądał zabytkowy budynek Zakładu Chemicznego Henryk Dąbrowski i S-ka (1924 r.) Był wpisany do ewidencji zabytków, a media donosiły, iż inwestor zachowa zabytkową fasadę budynku. Niestety to nie pierwszy taki przypadek – zabytki w naszej dzielnicy albo płoną, albo są burzone w biały dzień… I nikt nie ponosi za to odpowiedzialności. Pełna swoboda! Co gorsza, w gruncie zapewne kolejna tablica mendelejewa… Zapowiedziano remediację (czyli usunięcie skażonego gruntu) ale w świetle takich postępków developera boję się, że znów nie będzie ona przeprowadzona z należytą dbałością o bezpieczeństwo Mieszkańców okolicy 🙁 Dziś złożyłam interpelację w sprawie” – informuje radna niezależna Aneta Skubida. Radna w interpelacji dodaje, że wszelkie zmiany powinny być uzgodnione z konserwatorem zabytków, a jest prawie pewne, że w pobliżu są skażenia gruntów.

W rozmowie ze stołeczną „Gazetą” przedstawicie dewelopera twierdzi, że podjęto próby ratowania zabytku, ale nic to nie dało:

„Zaczęliśmy montować usztywniające ją stalowe wsporniki, ale mimo to ściana dosłownie rozpadła się na kawałki” – mówiła Aleksandra Żuraw-Miłkowska, rzeczniczka Terra Casa.

Burmistrz Krzysztof Strzałkowski informuje natomiast, że złoży zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie, jednak Michał Krasucki, zastępca Stołecznego Konserwatora Zabytków jest zdania, że niestety nic nie da się zrobić:

„Kontrola PINB i zgłoszenie na policję. Niestety pewnie umorzą (…) ponieważ budynek jest tylko w ewidencji to mało istotna sprawa” – skomentował Michał Krasucki pod dyskusją na fanpage’u Jestem z Woli.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c