Dzień Pamięci Starówki

W rocznicę jednego z najtragiczniejszych epizodów Powstania Warszawskiego na Starym Mieście obchodzony jest od 1992 r. narodzony z potrzeby serc społeczności lokalnej Dzień Pamięci Starówki.

Fot. Pixabay

Wtorkowe uroczystości 13 sierpnia br. rozpoczną się o godz. 15.30 od złożenia wiązanek w miejscach pamięci na terenie Starego i Nowego Miasta przy pl. Zamkowym 15/19, Rycerskiej 12 (róg Wąskiego Dunaju), Międzymurzu (w okolicy Wąskiego Dunaju), Podwalu 26, Kilińskiego 2, Długiej 13/15, Długiej 7, Świętojerskiej 4, Przyrynku 2 (róg Kościelnej) i Sanguszki 1. Uczestnicy spaceru wysłuchają zagranych na trąbce utworów muzycznych z okresu Powstania Warszawskiego oraz kilku ciekawych zdań o historii odwiedzanych miejsc. O godz. 17.00 zostanie odprawiona msza święta w archikatedrze św. Jana Chrzciciela przy ul. Świętojańskiej 8.

Po jej zakończeniu, o godz. 18.30, kombatanci, mieszkańcy oraz przedstawiciele władz miasta i dzielnicy Śródmieście złożą kwiaty na ul. Kilińskiego 3 przy pomniku upamiętniającym wybuch transportera ładunków wybuchowych w niedzielę 13 sierpnia 1944 r. O godz. 19.30 uroczystości przeniosą się na pl. Zamkowy, gdzie odbędzie się koncert Janka Młynarskiego z zespołem Warszawskiego Combo Tanecznego oraz udziałem Piotra Machalicy i Julii Konarskiej. Będzie to widowisko muzyczne składające się z piosenek przedwojennych, okupacyjnych i najbardziej znanych pieśni z powstania. Klamrą spinająca koncert będzie poezja powstańcza, fragmenty przemówień Prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego oraz urywki z pamiętnika – sanitariuszki Barbary Gancarczyk, ps. „Pająk”, świadka wydarzeń z 13 sierpnia 1944 r.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.