Eksmisje lokatorskie pomimo mrozów? Warto znać swoje prawa!
Każdy z nas marzy o ciepłym i bezpiecznym miejscu do mieszkania. Rynek mieszkaniowy jest trudny, ceny przerażająco wysokie a metraże coraz mniejsze. Niektóre osoby mogą sobie pozwolić na wynajem mieszkania lub pokoju, a inne są zmuszone do skorzystania z lokalu komunalnego. Życie pisze różne scenariusze, a prawo ma swoje reguły i wyjątki. Taka jest perspektywa lokatorów, a jak jest wynajmujących? Co może czekać osoby nie płacące za czynsz i opłaty najmu? Czy w tym wypadku zasada ochrony lokatorów ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe, będzie miała zastosowanie?
Niektórzy wynajmujący, zwłaszcza gdy zaczyna się ochłodzenie, mogą mieć problemy z lokatorami, ponieważ obowiązujące prawo zabrania wymówienia najmu nawet osobom niepłacącym czynszu oraz kosztów najmu! Co gorsza, właściciel mieszkania jest zobowiązany do zapewnienia godnych warunków bytowych, czyli zagwarantowania mieszkańcom bieżącej wody, ogrzewania czy prądu.
Zdarzają się jednak wyjątki od tej reguły. Jak sytuacja wygląda od strony prawnej?
Ustawa o ochronie praw lokatorskich zakłada, że od 1 listopada do końca marca, czyli w miesiącach roku, w których jest najzimniej, komornicy nie mogą wykonywać wyznaczonych sądownie eksmisji. Zupełnie inna sytuacja jest też z lokalami socjalnymi – ich mieszkańcy nie mogą zostać pozbawieni dachu nad głową przez cały rok, niezależnie od miesięcy czy pogody.
Całoroczny zakaz eksmisji dotyczy również kobiet w ciąży, małoletnich, osób niepełnosprawnych lub ubezwłasnowolnionych, a także obłożnie chorych, emerytów i rencistów spełniających kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej oraz bezrobotnych.
Kogo zatem pomimo powyższych kryteriów można eksmitować?
Do takich osób zaliczamy osoby które rażąco i uporczywie wykraczały przeciwko porządkowi domowemu, czyli innymi słowy osoby o zrachowaniach patologicznych względem najbliższych.
Również mieszkańcy zakłócający mir domowy innych lokatorów budynku, dzicy lokatorzy, czyli osoby które bezprawnie zajęły mieszkanie mogą zostać eksmitowani, nawet w siarczysty mróz.
W każdym z opisanych powyżej przypadków, takich osób nie dotyczy prawo do lokalu tymczasowego. Jeżeli samodzielnie nie zorganizują sobie innego lokum, komornik ma prawo usunąć ich do schroniska, noclegowni lub innej placówki zapewniającej miejsce noclegowe.
Kto w takiej sytuacji może pomóc z trudnym lokatorem?
Urzędnicy, ponieważ mogą wskazać inny lokal zastępczy lub socjalny. Zazwyczaj jednak dotyczy to mieszkań gminnych.
Jak wygląda sytuacja z osobami prywatnymi, które zdecydowały się na wynajem?
W takim wypadku właściciel jest zmuszony do poniesienia kosztów za lokum zastępcze lub pokój hotelowy. Również te lokale powinny spełniać ściśle określone wymagania, czyli nadawać się do zamieszkania, mieć dostęp do sanitariatów, bieżącej wody, w pomieszczeniu musi być urządzenie do gotowania posiłków, muszą mieć ogrzewanie, oświetlenie oraz nie powinno być w nich wilgoci. W kwestii metrażu taki lokal musi mieć minimum 5 metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej na osobę. W przypadku mieszkań, taka powierzchnia musi mieć min. 10 m kw. na osobę, a w gospodarstwach jednoosobowych – 20 m kw.
Mam na imię Saskia, jestem związana z Warszawą od 30 lat. Moją pasją jest socjologia i fotografia. W redakcji zajmuję się tematami związanymi z handlem i kosmetykami.