Eksperci: „Co trzeci lub czwarty Polak przeszedł już zakażenie”

Według ocen ekspertów od początku pandemii dużo więcej osób przeszło już zakażenie koronawirusem, niż podają statystki. Jak dodają, aby prognozowanie pandemii było skuteczne, należy poprawnie oszacować odsetek osób, które faktycznie chorowały na COVID-19. 

Fot. Shutterstock

Zespół ekspertów z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW opublikowało na swojej stronie internetowej obszerny wpis dotyczący prognoz przebiegu pandemii. Jak tłumaczą naukowcy, aby prognozowanie pandemii było w pełni skuteczne, należałoby poprawnie oszacować odsetek osób, które faktycznie przeszły zakażenie.

Z oficjalnych danych przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że liczba zakażeń wirusem SARS-CoV-2 wykrytych w Polsce od początku pandemii wynosi ponad 2,5 miliona. Oznacza to, że zakażenie stwierdzono u około 6% obywateli. Eksperci ocenili jednak, że ta liczba w rzeczywistości może być dużo większa.

„Wcześniej nie wiedzieliśmy, ile osób w Polsce było faktycznie uodpornionych na zakażenie. To mogło być albo 20 procent albo ponad 40 procent. Sytuacja, w której ponad czterdzieści procent społeczeństwa jest uodporniona, blokowałby rozwój gwałtownej i wysokiej trzeciej fali. Z kolei 25 procent powoduje, że fala szła by bardzo szybko do góry. Z naszych szacunków wynika więc, że jeśli chodzi o immunizację, to jesteśmy prawdopodobnie na poziomie 25-33%”

-wyjaśnia dr Franciszek Rakowski, który jest jednym z twórców badania.

Zdaniem ekspertów również problemem jest brak systematycznych badań przesiewowych, które mogłyby określić, u jakiej części populacji wytworzyły się już przeciwciała. Ważne jest także monitorowanie sekwencji wirusów. To szczególnie ważne podczas pojawiania się kolejnych jego odmian.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c