Eksperci przestrzegają przed paszportami covidowymi. Dlaczego?

Unia Europejska planuje w czerwcu wprowadzić tzw. paszport covidowy. Miałby on ułatwić podróże w czasach pandemii. Eksperci jednak ostrzegają przed negatywnymi skutkami paszportów. Mówią między innymi o fałszywym poczuciu bezpieczeństwa oraz celowego zakażenia i dalszym rozwoju COVID-19. 

Fot. Pexels

Kraje Unii Europejskiej, szczególnie te żyjące z turystyki, nie mogą doczekać się daty wprowadzenia tzw. paszportu covidowego. Miałoby to nastąpić juz 25 czerwca 2021 roku i pozwolić na swobodniejsze podróżowanie w czasach pandemii, ale także na korzystanie z kin czy stadionów.

Jak się jednak okazuje, eksperci nie podchodzą do tego tematu tak samo optymistycznie. Brytyjska instytucja doradcza SPI-B opublikowała analizę przeprowadzonych do tej pory badań na temat stosunku i możliwych zachowań w wypadku wprowadzenia certyfikacji odporności na koronawirusa. Ostrzegają , że takie dokumenty wiążą się z ryzykiem, jak fałszywe poczucie bezpieczeństwa, a nawet, celowe zakażenia i dalszy rozwój pandemii koronawirusa.

„Jedna z perspektyw psychologicznych wskazuje, że certyfikacja może napawać ludzi błędnym poczuciem całkowitego bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno tych, którzy są zaszczepieni, jak i tych, którzy nie są. A to prowadziłoby do zwiększenia ryzyka infekcji lub transmisji wirusa.”

-tłumaczą, zaznaczając, że potencjalne korzyści z dokumentów muszą być rozpatrywane także w kontekście możliwych szkód.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c