Ekspert krytycznie o domowych testach na COVID-19!

Od poniedziałku dostępny w Polsce będzie pierwszy certyfikowany test na przeciwciała wirusa SARS-CoV-2, skierowany do użytku domowego. Jak jednak uważa prof. Włodzimierz Gut, nie pomoże on w rozwiązaniu problemu pandemii COVID-19. 

Fot. Shutterstock

Ogłoszono, że od poniedziałku dostępny w Polsce będzie pierwszy certyfikowany test wykrywający przeciwciała wirusa SARS-CoV-2, który dostępny będzie do użytku domowego. Sprzedawany będzie w popularnej sieci handlowej, a jego producentem jest szwajcarskie laboratorium PRIMA Lab.

Test ma być bardzo prosty w użyciu. Każdy, kto mógł mieć kontakt z osobą zakażoną lub chce być pewnien czy przeszedł infekcje, może go wykonać we własnym domu. Wystarczy jedynie mała próbka krwi, a wynik mamy dostępny już po około 10 minutach. Jak zapewnia producent, jego dokładność ma wynosić ponad 95 procent.

Krytycznie jednak to tej kwestii podchodzi wirusolog Włodzimierz Gut. Zaznaczył, że na świecie istnieje już ponad sto takich testów i prowadzonych do tej pory obserwacji wynika, że wyniki  badania mogą być różne u tej samej osoby. Dlatego nie uważa, że domowe testy pomogą w zwalczaniu pandemii koronawirusa.

„Z serologicznymi testami jest ten problem, że albo są wyśrubowane i wtedy nie wykrywają koronawirusa, albo mogą dawać krzyżowe reakcje z innymi koronawirusami, których jest sporo. Wykrywają, że ktoś w swoim życiu miał kontakt z koronawirusem, ale niekoniecznie z tym, który wywołuje COVID-19.”

-wyjaśnia ekspert.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c