Europejska Komisja Leków rozpoczęła przyspieszoną ocenę rosyjskiej szczepionki! Pojawi się w Polsce?

Europejska Agencja Leków przekazała, że Komitet do spraw Leków rozpoczął przyspieszoną ocenę rosyjskiej szczepionki Sputnik V przeciwko koronawirusowi. Mają sprawdzić bezpieczeństwo, jakość i przede wszystkim skuteczność. Wtedy niewykluczone, że szczepionka pojawi się również w krajach UE. 

Komitet ds. Leków, który współpracuje z Europejską Agencją Leków rozpoczął przyspieszoną ocenę preparatu Sputnik V. Jest to szczepionka przygotowywana przez rosyjskie Narodowe Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamalei.

Ocenie podlegać ma przede wszystkim skuteczność, bezpieczeństwo preparatu, a także jego jakość. Póki co Europejska Agencja Leków przekazała, że badania wykazały, że Spuntik V wyzwala produkcję przeciwciał i komórek odpornościowych, które są kluczowe przy ochronie przed koronawirusem.

Analiza ma trwać do tej pory, aż agencja uzyska wystarczające dowody na udzielenie formalnego wniosku o dopuszczenie preparatu do obrotu. Wtedy będzie mogła pojawić się w krajach Unii Europejskiej. W rozmowie z „Gazetą Wyborczą” ekspert Paweł Grzesiowski wskazał, że dla polskiego rządu powinien być to produkt godny uwagi.

Do tej pory szczepionka nie została oficjalnie dopuszczona do unijnego rynku. Póki co, poza Rosją, szczepionka jest jednak używana w Węgrach, a także na Słowacji.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c