Gdzie możemy rozpalić grilla? Nieuważni mogą otrzymać mandat!
Sezon grillowania w pełni, a wielu z nas wyczekuje wolnego dnia aby przyrządzić coś pysznego na świeżym powietrzu. Warto jednak wiedzieć, w jakich miejscach rozpalanie rusztu jest dozwolone, gdyż kary mogą okazać się dotkliwe

Fot. Pixabay
W Polskim prawie nie ma ujednoliconych przepisów dotyczących grillowania, jednak pewne zasady określają wewnętrzne regulaminy Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD), działek spółdzielczych lub spółdzielni mieszkaniowych. Należy również pamiętać o przepisach przeciwpożarowych, obowiązujących na łąkach czy w parkach.
Jeżeli chodzi o grillowanie na terenie działek, to rozpalanie rusztu nie jest zabronione, o ile grill nie jest na stałe związany z gruntem. Oznacza to, że na terenie ROD obowiązuje zakaz korzystania z grilli murowanych, mimo że należą one do małej architektury ogrodowej i nie wymagają pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Jednak nie zostały one wpisane na listę urządzeń, w które można wyposażyć działkę (paragraf 41 regulaminu ROD).
Taka reguła związana jest z bezpieczeństwem oraz ewentualną możliwością przeniesienia grilla w inne miejsce, w razie zadymienia. To oraz głośne zachowanie podlegają pod 144 art. Kodeksu cywilnego, który głosi, że osoby przeszkadzające swoim uciążliwym zachowaniem mogą otrzymać sądowy zakaz grillowania. Podobny zakaz dotyczy rozpalania ognisk na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych.
W parkach możemy grillować, jednak nie w każdym. Przed zorganizowaniem grilla należy przejrzeć dokładnie regulamin parku, gdyż może znaleźć się tam wzmianka o zakazie grillowania lub możliwość jedynie w wyznaczonych do tego miejscach. Należy również zaznaczyć, że w parkach zabronione jest spożywanie alkoholu, również podczas grilla.
Jeżeli chodzi o grillowanie na łąkach, należy pamiętać, że ognia nie wolno rozpalać w odległości bliższej niż 100 metrów od lasu, chyba że jest to miejsce specjalnie wyznaczone. Takie informacje zazwyczaj możemy znaleźć na stronie internetowej nadleśnictwa. Pod żadnym pozorem nie wolno grillować w lesie. Zgodnie z przepisami, zostałoby to uznane za używanie na terenach leśnych otwartego ognia. Zakaz obejmuje też torfowiska, wrzosowiska i strefy wysokich traw.
Za złamanie przepisów grożą surowe kary finansowe. Za picie alkoholu w miejscu niedozwolonym (publicznym typu park), podczas grilla, można zapłacić 100 złotych mandatu. Grillowanie w nieprzeznaczonych do tego miejscach lub z zakłóceniem porządku publicznego kosztuje do 500 złotych. Natomiast użycie ognia w lesie w czasie zagrożenia pożarowego może zakończyć się nawet aresztem lub ograniczeniem wolności. W przypadku nieprzyjęcia mandatu sprawa może trafić do sądu i wówczas grzywna wzrasta 10-krotnie. Dodatkowo będziemy musieli wówczas pokryć też koszty sądowe.
Źródło: Interia

Mam 28 lat i mieszkam w Warszawie od urodzenia.