Gigantyczna awaria pod Warszawą potrwa kilka dni. Dwa miasta bez wody. Władze: Prośba, by dzieci nie przychodziły do szkoły

Już wczoraj Otwock informował o awarii. Jako pierwszy, jeszcze w nocy, pisał o niej serwis Warszawa w Pigułce. Okazało się, ze awaria jest dużo bardziej rozległa i obejmuje nie tylko Otwock, ale  Karczew. Sprawa jest dużo bardziej złożona ze względu m.in. na szpital i szkołę w Otwocku.

Fot. Warszawa w Pigułce

Poważna awaria wodociągowa w Otwocku i Karczewie doprowadziła do całkowitego braku wody w kranach mieszkańców. Problemy mogą potrwać kilka dni, a według władz miasta jest to największa tego typu awaria od kilkudziesięciu lat. Sprawą zajmie się prokuratura.

Dwie poważne awarie i wielkie problemy dla mieszkańców

Jak poinformował prezydent Otwocka Jarosław Margielski, doszło do dwóch poważnych awarii. Pierwsza dotyczyła magistrali wody surowej, a po jej napełnieniu doszło do zerwania osadu, który został na sieci skumulowany. Nadmierna ilość osadu zanieczyściła filtry znajdujące się na stacji uzdatniania wody, która zaopatruje ponad 80 procent miasta.

„To najpoważniejsza awaria od kilkudziesięciu lat” – podkreślił prezydent Margielski podczas konferencji prasowej.

Mieszkańcy gminy otrzymali SMS z alertem RCB: „Uwaga! Woda niezdatna do spożycia i celów sanitarnych w Otwocku i Karczewie. Gmina zapewni wodę butelkowaną oraz z beczkowozu”.

Bez wody przez kilka dni, a później zakaz używania jej do celów spożywczych

Władze miasta podjęły decyzję o wyłączeniu magistrali zasilającej Otwock i Karczew. Obecnie trwa płukanie filtrów i systematyczne badanie klarowności wody. Po doprowadzeniu do właściwego poziomu magistrale zostaną napełnione wodą surową.

Jak wyjaśnił prezydent Margielski, woda, która pojawi się w kranach w ciągu kilku lub kilkunastu godzin, nadal nie będzie zdatna do picia i na cele sanitarne. Będzie można jej używać wyłącznie do celów gospodarczych.

„Woda surowa nie spełnia norm jakościowych, które są narzucone przez sanepid. Dlatego zakazujemy używania tej wody do celów spożywczych i sanitarnych” – powiedział Margielski.

Pełne przywrócenie dostaw wody zdatnej do picia może potrwać kilka dni

Po napełnieniu wodociągu wodą surową, a następnie tą z naprawionej stacji uzdatniania, konieczne będą dezynfekcja na różnych odcinkach sieci i płukanie. Następnie woda zostanie pobrana do badań laboratoryjnych. Dopiero po około dwóch-trzech dobach będzie znany wynik, czy woda jest zdatna do picia.

„Jeżeli nie będzie, to ponownie zostanie wykonane płukanie i ponownie będziemy musieli czekać około trzech dni” – wskazał Margielski, zaznaczając, że badania będą wykonywane na różnych odcinkach sieci.

To nie skażenie biologiczne, lecz oderwanie osadu

Agata Wolska z otwockiego sanepidu podkreśliła, że nie doszło do skażenia biologicznego. „Jest to oderwanie osadu. W osadzie bardzo często znajduje się żelazo, krzem” – powiedziała.

„Jeśli ktoś napił się takiej wody, która leciała i była koloru brązowego, nie jest to niebezpieczne dla zdrowia i życia. Zalecam, aby dokładnie się obserwować. Taka sytuacja, która wzbudza duży niepokój, może również wywoływać dolegliwości ze strony układu pokarmowego” – dodała.

Organizacja dostaw wody dla mieszkańców

Władze miasta zapewniają, że woda butelkowana jest dystrybuowana do szpitali, żłobków, szkół podstawowych i instytucji publicznych. Mieszkańcy będą mogli korzystać z tej wody nieodpłatnie. Będzie ona dystrybuowana na terenie przedszkoli i szkół podstawowych w mieście.

„W tej chwili kumulujemy wszystkie siły, aby pozyskać jak najwięcej wozów, które będą mogły zapewnić wodę pitną na terenie miasta” – powiedział prezydent Otwocka.

Problemy w szpitalach i szkołach

Starosta powiatu otwockiego Tomasz Laskus przekazał, że cysterny z wodą zdatną do picia oraz do celów bytowych zostały już przygotowane. „Maksymalnie w ciągu dwóch godzin zostaną one uruchomione przy Powiatowym Centrum Zdrowia w taki sposób, aby uniknąć konieczności ewakuacji pacjentów. Niemniej jesteśmy na nią przygotowani, jeśli zaszłaby taka konieczność” – powiedział starosta.

Powiatowe Centrum Zdrowia działa, ale nie są przyjmowani nowi pacjenci. Planowane zabiegi zostały odwołane. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. Adama Grucy ma własne ujęcie wody, dzięki temu pracuje w normalnym trybie.

Rodzice uczniów otwockich szkół dostali w środę rano za pomocą systemu Librus prośbę, żeby dzieci i młodzież zostały w domach. „Na ten moment nie jesteśmy w stanie zapewnić higieniczno-sanitarnych warunków” – napisała dyrektorka szkoły podstawowej nr 1 w Otwocku.

Prokuratura bada sprawę

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga poinformowała w komunikacie, że w sprawie awarii sieci wodociągowej Prokuratura Rejonowa w Otwocku podjęła czynności w kierunku przestępstwa sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl