Gigantyczny cud natury zakwitnie w Warszawie! Po 4 latach znów zobaczymy dziwidło olbrzymie

To jedno z najrzadszych i najbardziej niezwykłych zjawisk w świecie botaniki. W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego po raz kolejny rozkwitnie dziwidło olbrzymie – największy kwiat świata, znany jako Amorphophallus titanum. Tego nie można przegapić.

Fot. Warszawa w Pigułce

Spektakl natury w sercu stolicy – nadchodzi chwila rozkwitu

Ogród Botaniczny UW poinformował, że w ciągu kilku najbliższych tygodni ponownie zakwitnie wyjątkowa roślina – dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum). To wydarzenie niezwykle rzadkie nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Ostatni raz mogliśmy je podziwiać w Warszawie w czerwcu 2021 roku – również w tym samym ogrodzie. Co ciekawe, wtedy rozkwit nastąpił… nocą.

Choć dokładna data rozkwitu pozostaje nieznana – botanicy informują, że trudno ją przewidzieć z wyprzedzeniem – na profilu Ogrodu pojawiać się będą bieżące aktualizacje.

Roślina-rekordzistka: skąd pochodzi i dlaczego budzi tyle emocji?

Dziwidło olbrzymie pochodzi z wilgotnych lasów równikowych Sumatry. W naturze osiąga imponujące rozmiary – do 3 metrów wysokości i 1,5 metra szerokości. Zaliczana jest do rodziny obrazkowatych, a jej kwiatostan ma niezwykłą, kolbową formę otoczoną charakterystycznym liściem w odcieniach czerwono-brązowych.

Choć wygląda efektownie, jest znana także z… intensywnego i nieprzyjemnego zapachu, przypominającego gnijące mięso. To sposób rośliny na przyciągnięcie zapylaczy – głównie much padlinożernych.

Kwitnienie trwa zaledwie 2–3 dni, dlatego miłośnicy przyrody powinni trzymać rękę na pulsie.

Transmisja online i ciekawostki dla widzów z całej Polski

Nie wszyscy będą mogli odwiedzić Ogród Botaniczny osobiście. Z myślą o takich osobach przygotowana zostanie transmisja online, by każdy mógł zobaczyć ten niezwykły proces kwitnienia w czasie rzeczywistym. To doskonała okazja, by zobaczyć zjawisko, które w warunkach naturalnych zdarza się raz na kilka lat – a w ogrodach botanicznych jeszcze rzadziej.

Za opiekę nad rośliną odpowiada kurator i opiekun kolekcji roślin tropikalnych – Piotr Dobrzyński z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.


Co warto wiedzieć o dziwidle olbrzymim?

  • Nazwa łacińska: Amorphophallus titanum

  • Pochodzenie: lasy deszczowe Sumatry

  • Wysokość: do 3 metrów

  • Zapach: przypomina rozkładające się mięso

  • Czas kwitnienia: tylko kilka dni

  • Zapylacze: muchy i chrząszcze padlinożerne

  • Rzadkość: jedno z najrzadszych kwitnień roślinnych na świecie

Gdzie śledzić rozwój sytuacji?

Ogród Botaniczny UW prowadzi regularne aktualizacje na swoim profilu na Facebooku oraz stronie internetowej. Zachęca też do śledzenia transmisji i do odwiedzin, gdy tylko zbliży się moment kwitnienia.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl