Historyczna chwila. Zasiłek w górę. Kto będzie uprawniony? [29.06.2023]
Od 1 lipca nastąpi podwyżka minimalnej kwoty zasiłku chorobowego. Taka zmiana wynika z drugiego w tym roku podniesienia minimalnego wynagrodzenia. Zasiłek chorobowy jest przyznawany osobom objętym ubezpieczeniem społecznym, które są niezdolne do pracy.
Wypłacają go pracodawcy lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i jego wysokość zależy od minimalnego wynagrodzenia.
W związku z kolejnym podwyższeniem płacy minimalnej 1 lipca 2023 roku, kwota zasiłku chorobowego również zostanie odpowiednio zwiększona. Indywidualnie jednak, wysokość zasiłku zależy od zarobków osoby ubezpieczonej.
Minimalne wynagrodzenie brutto wzrośnie do 3450 złotych, a minimalna podstawa zasiłku chorobowego wyniesie 3106,44 złote. Zgodnie z informacjami portalu rynekzdrowia.pl, podstawa do obliczenia zasiłku chorobowego z tytułu pracy na pełen etat nie może być niższa niż 13,71 procent minimalnego wynagrodzenia po jego pomniejszeniu.
Jak przypomina portal money.pl, ZUS wypłaca zasiłek chorobowy osobom, które są niezdolne do pracy przez okres dłuższy niż 33 dni. Wyjątkiem są osoby, które ukończyły 50 lat – dla nich ZUS wypłaca zasiłek za okres nieobecności trwający powyżej 14 dni.
Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.