Ile osób statystycznie zaraża jeden zakażony? Minister zdrowia informuje

Minister zdrowia przekazał najnowsze informacje dotyczące tzw. współczynnika R, który określa, ile osób statystycznie zakaża jeden chory na COVID-19. Jak zaznaczył, w Polsce nie ma żadnego regionu z wartością powyżej 1,0. 

Fot. Shutterstock

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, wartość współczynnika R, czyli takiego, który informuje o tym, ile osób statystycznie zaraża zakażony, wynosi dla Polski zaledwie 0,89. Adam Niedzielski za pośrednictwem Twittera przekazał , że nie ma w kraju żadnego regionu z wartością powyżej 1,0.

Według danych najtrudniejsza sytuacja występuje w województwie łódzkim. Tam współczynnik wyniósł 0,99. Na kolejnych miejscach znalazło się województwo lubelskie z 0,96, opolskie 0,95 i podlaskie 0,94. Co ciekawe, najniższą wartość współczynnika odnotowano między innymi w województwie podkarpackim, warmińsko-mazurskim czy mazowieckim.

Pomimo, że wartość poniżej 1 oznacza, że pandemia jest już w odwrocie, ministerstwo apeluje, aby nie uznawać tego za komunikat „możemy czuć się bezpiecznie”. Już wcześniej pojawiły się informacje o niskim współczynniku R, a mimo to kolejna fala koronawirusa pojawiła się w Polsce. Dlatego warto stosować się do wszelkich zaleceń i komunikatów rządu.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c