Inflacja znowu w górę? Najnowsze dane GUS mówią jasno

Główny Urząd Statystyczny w dniu dzisiejszym podał najnowsze dane dotyczące inflacji w Polsce. Wynika z nich, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu bieżącego wzrosły rok do roku o 2,4 procent. Natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 1,1 procenta

Fot. Pixabay

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w zeszłym miesiącu, w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 2,4 procent. Dodano, że w stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,1 procenta. W marcu tego roku inflacja wynosiła 2,0 procent.

„W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie restauracji i hoteli (o 8,3 proc.), mieszkania (o 1,5 proc.) oraz żywności (o 1,4 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,45 p. proc., 0,38 p. proc. i 0,37 p. proc.” – wyjaśniono.

Od kwietnia tego roku nie obowiązuje już zerowa stawka VAT na żywność, zatem w górę idą ceny wędlin, masła, pieczywa i makaronów. Najbardziej podrożały ceny soków owocowych, bo aż o 11 procent. Z kolei niższe są ceny ryżu, mąki, drobiu, oleju kuchennego oraz cukru (ponad 20 procent).

Jak wyjaśniają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wzrost inflacji „to efekt m.in. wyższych cen żywności – powrót do standardowej stawki VAT oraz rosnących cen paliw”. Przewidują jednak dalszego wzrostu inflacji w kolejnych miesiącach i dodają, że tegoroczny kwiecień był ostatnim miesiącem dużego spadku inflacji bazowej. Dodają, że w drugiej połowie 2024 roku inflacja ma wzrosnąć do poziomu około 5,5 procent.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]