ITME: Znany fizyk zwolniony ze stanowiska. Ministerstwo zastąpiło go byłym prezesem Grupy Azoty

Niedawno pisaliśmy o przełomowym rozwiązaniu polskich naukowców w sprawie grafenu, które zostało opatentowane. Teraz dr Zygmunt Łuczyński został pozbawiony stanowiska w ITME Warszawa, a na jego miejsce wstawiono własnego kandydata Ministra Gospodarki. Zrobiono to wbrew wyników konkursu.

Fot. AleksanderAIUS / Wikipedia

Fot. AleksanderAIUS / Wikipedia

Dr Zygmunt Łuczyński to znany i zasłużony dla nauki fizyk. Parę lat temu zainicjował w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych badania nad grafenem, a jego zaspół osiągnął w tym zakresie naprawdę wiele. W rankingach badań nad tym materiałem ITME znalazł się w ścisłej czołówce.

Zakańczając kadencję ogłoszono konkurs na kolejną. Wszyscy kandydaci odpadli, przeszedł tylko dr Łuczyński. Mimo to restor powołał na to stanowisko swojego człowieka. Naukowcy z intytutu stoją murem na dotychczasowym dyrektorem:

„Nie pomogło to, że do ministra zwróciła się z prośbą o podpisanie nominacji Rada Naukowa Instytutu oraz Rada Główna Instytutów Badawczych. Nie pomogło nawet to, że na biurku ministra znalazł się list podpisany przez 190 pracowników Instytutu popierających swojego poprzedniego dyrektora. W liście do premiera Piechocińskiego, szef Rady Głównej Instytutów Badawczych pisał, że Rada wyraża pogląd, że konkurs na stanowisko dyrektora instytutu badawczego ITME został przeprowadzony zgodnie z obowiązującymi wymaganiami prawnymi. A potem dodawał: „Rada Główna Instytutów Badawczych popiera stanowisko Rady Naukowej ITME. W imieniu Rady Głównej zwracam się do Pana Premiera o reasumpcję odmowy powołania dr. Zygmunta Łuczyńskiego na stanowisko dyrektora ITME” – powiedział Tomasz Rożek na portalu naukatolubie.pl.

Nowym szefem Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych został były prezes Grupy Azoty (Kędzierzyn Koźle) Ireneusz Marciniak.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.