Jak często Polacy korzystali z bankomatów w 2020 roku? Zaskakujące dane!

Jak wynika z najnowszych danych, w ubiegłym roku Polacy wykonali 500 milionów wypłat z bankomatów. To najmniej odkąd publikowane są takie dane. Spadła też roczna wartość gotówki wypłacanej z bankomatów. Powodem pandemia.

Fot. Pixabay

Po raz pierwszy odkąd publikowane są takie dane, czyli od 2005 roku, Polacy tak mało korzystali z bankomatów. W 2020 roku wykonano zaledwie 500 milionów wypłat, natomiast spadła również roczna wartość gotówki wypłacanej z bankomatów.

„Przyczyną rekordowo niskiej liczby wizyt przy bankomatach częściowo jest oczywiście pandemia. Część branż zupełnie przestała funkcjonować. Inne działały tylko w ograniczonym zakresie. To sprawiło, że wydawaliśmy mniej pieniędzy, a więc rzadziej dokonywaliśmy wypłat. Między innymi dlatego po raz pierwszy w historii spadła łączna kwota pieniędzy wypłaconych z bankomatów.”

-przekazał w rozmowie z „Wprost” główny analityk Expander Advisors, Jarosław Sadowski.

Co ciekawe, pomimo, że z bankomatów korzystaliśmy rzadziej, wypłacaliśmy wyższe kwoty niż w poprzednich latach. W ubiegłym roku było to średnio 650 złotych i jest to około 18% więcej niż w roku 2019.

Również jest to pierwszy rok, kiedy więcej wydawano płacąc kartami w internecie niż za pomocą gotówki. Dlaczego? To również spowodowała pandemia koronawirusa. Od roku, z przerwami, większość sklepów np. w centrach handlowych, jest zamknięta. To powoduje przeniesienie zakupów do sieci.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c