Jak program 800 plus wpłynie na inflację? Eksperci ostrzegają
Rząd ostatecznie zadecydował o podwyżce świadczenia 500 plus na 800 plus. Taka kwota wejdzie w życie w styczniu przyszłego roku. Zdaniem ekspertów, takie rozwiązanie może podbić, już i tak wysoką inflację
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy. Jak oznajmił w dniu dzisiejszym premier, program 500 plus niedługo stanie się programem 800 plus. Dodał on, że ma on na celu zwiększenie szans dla wszystkich dzieci. W maju informował, że podwyższenie kwoty programu do 800 zł to koszt ok. 24 mld zł, czyli ok. 0,7-0,8 proc. PKB oraz, że nie dojdzie do dodatkowego czy niebezpiecznego impulsu inflacyjnego. Kilka miesięcy temu prezes PiS, Jarosław Kaczyński podawał, że waloryzacja nie jest możliwa, ponieważ jest to działanie proinflacyjne. Z czasem jednak partia rządząca zmieniła zdanie.
„Miesiąc po miesiącu inflacja będzie spadała. W końcówce roku będzie w mocnym trendzie spadającym” dodał Mateusz Morawiecki.
Wielu ekspertów jest jednak innego zdania. Zwracają oni uwagę na koszty waloryzacji oraz na to jak wpłynie to na inflację. Prof. Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej wyjaśnił, że waloryzacja spowoduje zwiększenie nawisu inflacyjnego z ok. 300 mld złotych o kolejne 30 mld złotych. Natomiast główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu, Janusz Jankowiak podaje, że inflacja zostanie na wyższym poziomie, a polityka gospodarcza rządu nie pomoże NBP w walce ze wzrostem cen.
Należy zwrócić uwagę na fakt, iż świadczenie 800 plus będzie pobierało 7 mln dzieci.
Źródło: money.pl
Mam 28 lat i mieszkam w Warszawie od urodzenia.