Jak spędzać wolny czas, by naprawdę wypocząć?

Czy wypoczynek jest ważny? To pytanie zdecydowanie każdy z nas uzna za retoryczne. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak brak odpowiedniego wypoczynku może wpłynąć na nasze zdrowie, samopoczucie i poziom energii życiowej. Jak więc możemy spędzać wolny czas, by dobrze wypocząć?

Fot. Materiały prasowe

Sen – najważniejszy element wypoczynku

Tak, najważniejszą dla naszego organizmu formą wypoczynku i regeneracji jest zdrowy sen. Wówczas nasz organizm odpręża się, następuje wyrównanie gospodarki hormonalnej, regenerujemy siły, mózg może spokojnie uporządkować informacje i bodźce, które dotarły do niego w ciągu dnia. Jeśli nie wysypiamy się odpowiednio długo (należy spać około 6-8 godzin) i dobrze (jakość snu jest równie istotna, jak jego długość).

Osoby borykające się z problemami ze snem mogą mieć problemy z pamięcią i koncentracją, gromadzeniem energii, osłabieniem organizmu i większą podatnością na infekcje bakteryjne oraz wirusowe, obniżonym samopoczuciem. Może to w konsekwencji prowadzić do groźnych chorób. Co należy robić, by zapewnić sobie dobry sen?

Doskonałym sposobem jest przestrzeganie zasad higieny snu, do której należą między innymi:

 • przygotowanie miejsca snu (wygodne łóżko, materac, pościel, zaciemnione, wietrzone pomieszczenie, w którym panuje optymalna- nie za wysoka i nie zbyt niska- temperatura powietrza)
 • wyciszenie się, relaks (przed snem należy doprowadzić swój organizm do stanu, w którym nie będziemy odczuwać stresu, gdyż ten negatywnie wpłynie zarówno na proces zasypiania, jak i na głębokość snu)
 • jedzenie i picie (unikanie wysokoenergetycznych napojów, napojów zawierających kofeinę lub teinę, picie wody lub naparów ziołowych, niespożywanie zbyt gorących, obfitych, energetycznych posiłków przed snem)
 • aktywność fizyczna (zalecana w wciągu dnia na świeżym powietrzu, najlepiej jednak przed godzinami popołudniowymi)
 • temperatura ciała (niepodnoszenie temperatury ciała przed snem przez zbyt gorące kąpiele czy jedzenie zbyt gorących potraw)
 • unikanie ekspozycji na światło niebieskie (ekspozycja na światło hamuje wytwarzanie melatoniny- hormonu odpowiadającego za jakość snu, szczególnie szkodliwe jest światło niebieskie)

Jeśli mamy problemy ze snem, możemy również sięgnąć po naturalne środki wspomagające zasypianie i jakość snu. Należy do nich między innymi Novanoc, która w swoim składzie ma między innymi wspomnianą melatoninę (pomaga zasnąć i nie wybudzać się w ciągu nocy), wyciąg z pozłotki kalifornijskiej i melisy (nieprzerwany sen) oraz wyciąg z passiflory wspomagający regenerację organizmu.

Znajdź czas na relaks

Jak spędzać wolny czas, by odpowiednio wypocząć? Każdy z pewnością ma swój sposób na wypoczynek. Z pewnością warto jest wyraźnie rozdzielić czas pracy i czas wolny, trzymając się tego podziału i nie pozwalając na sytuacje, w których to czas pracy będzie rozciągał się na czas, który możemy spędzić z bliskimi.

A jak spędzić czas z przyjaciółmi lub rodziną, by odpocząć? Pomysłów jest wiele. Możemy udać się do dobrej restauracji, gdzie zjemy coś dobrego, zdrowego, przy okazji rozmawiając z towarzyszami. Dobrym pomysłem jest spacer w ładnych okolicznościach przyrody, który może być również powiązany z eksploatowaniem nowego miejsca. Niektórzy relaksują się i odpoczywają spędzając czas na plaży, inni wolą piesze wycieczki wysoko w górach, podczas gdy inni zdecydują się na wędkowanie. To my sami wiemy, co dla naszego organizmu będzie najlepsze.

Dobrym pomysłem będzie również wyjazd na zasłużony urlop. Nieważne, gdzie wolimy go spędzić. Niezależnie od tego, czy jedziemy w jakieś piękne miejsce w Polsce, czy chcemy odkrywać nowe zakątki świata, zorganizujmy sobie wszystko na spokojnie dużo wcześniej, by przed samym wyjazdem nie dokładać sobie stresu.

Domowe sposoby na odpoczynek

I w tym przypadku każdy z pewnością wskazałby zupełnie inne aktywności, które mogą pozytywnie wpływać na jego wypoczynek. A jeśli nie mamy żadnego pomysłu?

 • czytanie książki

Warto znaleźć czas na tę jedną z najwspanialszych rozrywek, w której dajemy naszej wyobraźni ogromne pole do manewru. Wybierzmy książkę w obrębie ulubionego gatunku czy twórcy, oddajmy się lekturze i przenieśmy na chwilę do innego świata!

 • słuchanie muzyki

Owszem, i w tym przypadku różne gatunki muzyczne mogą nas uspokajać i dawać ukojenie. Najczęściej jednak sięgamy po wolne, nienarzucające się struktury dźwięków: muzykę relaksacyjną, muzykę klasyczną, jazz, składanki z pożądanym „chill” w nazwie.

 • joga, medytacja, ćwiczenia oddechowe

Wiele osób praktykuje jogę lub wykonuje ćwiczenia oddechowe. Kolejną ciekawą formą uspokojenia się i wypoczynku, który możemy zaserwować sobie w ciągu dnia w zaciszu własnego domu jest medytacja.

 • aromaterapia

Może przybrać różne formy: od raczenia się zapachowymi świecami, kadzidłami, olejkami eterycznymi po aromatyczną kąpiel.

 • domowe SPA

Seria domowych zabiegów mających na celu odprężyć i odświeżyć nasze ciało z pewnością na wiele osób zadziała uspokajająco i przyniesie chwilę upragnionego odpoczynku.

Advertisement


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c