Jak szybki jest mój internet?

Wydaje Ci się, Twój internet nie działa tak sprawnie, jak powinien? Przekonaj się, jaka jest jego rzeczywista szybkość. Jak sprawdzić prędkość internetu? Wykonując szybki speedtest.

Fot. Pexels / Materiały prasowe

O szybkości łącza internetowego decyduje nie tylko sam download, czyli prędkość pobierania danych, ale także upload, czyli prędkość wysyłania. Oba te parametry mierzy się w megabitach na sekundę – im ich więcej, tym szybszy internet. Równie ważne, zwłaszcza dla graczy, są: PING, czyli opóźnienie transmisji danych, oraz Jitter – pokazujący jak opóźnienia zmieniają się w czasie. Im mniejszy PING i Jitter, tym lepiej.

Jak szybki jest internet – od czego to zależy?

Prędkość internetu jest uzależniona przede wszystkim od technologii. Obecnie największe możliwości daje łącze przewodowe w technologii światłowodowej. Wciąż czekamy na wdrożenie 5G, która zagwarantuje szybkie korzystanie z internetu mobilnego.

W ofertach dostawców internetu, zarówno stacjonarnego, jak i mobilnego. znajdziesz na pewni kilka planów. Im wyższy pakiet, tym szybsze łącze.

To jak szybki jest internet, zależy również od możliwości oraz umiejscowienia routera w przypadku korzystania z Wi-Fi. Poza tym gdy z łącza korzysta wielu użytkowników jednocześnie, połączenie może być wolniejsze.

Szybkość internetu zależy też od parametrów urządzenia, na którym korzystasz z sieci.

Jak sprawdzić prędkość internetu?

Można to sprawdzić bardzo prosto i szybko, wchodząc na stronę Orange speedtestu: https://speedtest.orange.pl. Speedtest trwa ok. 1 minuty – po tym czasie wyświetlą się wyniki.

Aby uzyskać najlepszy wynik, należy połączyć komputer z routerem przewodowo. Połączenie przewodowe jest stabilne i nie jest zakłócane tak jak Wi-Fi. Przed wykonaniem testu trzeba wyłączyć wszystkie aplikacje obciążające łącze.

Należy pamiętać, że niektóre programy antywirusowe, a także zapora firewall mogą mieć negatywny wpływ na wynik testu. W czasie pomiaru inni użytkownicy nie powinni korzystać z internetu. Jeśli wykonujesz speedtest przez połączenie Wi-Fi, miej na uwadze, że wynik jest uzależniony od standardu karty sieciowej, lokalizacji routera i zakłóceń wywołanych przez inne dostępne w twoim otoczeniu sieci.

Przeczytaj, jak poprawnie wykonać speedtest: https://www.orange.pl/poradnik/twoj-internet/speedtest-orange-jak-poprawnie-sprawdzic-predkosc-internetu/

Download i upload

Najważniejszymi parametrami służącymi do określania szybkości internetu są download (prędkość pobierania) i upload (prędkość wysyłania).

Download kokreśla, jak szybko można ściągać pliki z sieci na swoje urządzenie, ale nie tylko. Od niego zależy to w jakim tempie ładują się strony internetowe oraz jak szybko i w jakiej jakości można buforować i odtwarzać multimedia – np. filmy. Jeśli w twoim domu ogląda się dużo filmów i seriali w wysokiej rozdzielczości oraz gra w gry, to domowa sieć powinna mieć dużą prędkość pobierania.

Prędkość wysyłania, czyli upload, mówi o tym, jak szybki jest transfer danych z urządzenia na serwery lub do innych urządzeń podłączonych do sieci. Ma ona wpływ nie tylko na samo wysyłanie plików, ale także na to, w jakiej jakości obraz i dźwięk będą przekazywane do odbiorców podczas rozmów wideo. Jest to kluczowy parametr dla osób, które tworzą treści i publikują je w internecie – np. w serwisie YouTube. W przypadku streamowania wideo na platformach typu YouTube czy Facebook Live minimalny upload powinien wynosić od 1,5 do 4 Mb/s.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.