Jak zastrzec numer PESEL? Praktyczny przewodnik, z którym każdy powinien się zapoznać zawczasu
Już od 1 czerwca wprowadzony zostanie nakaz dla instytucji finansowych, które od tego dnia będą miały obowiązek weryfikowania numeru PESEL osoby zaciągającej pożyczkę lub kredyt. Takie rozwiązanie ma chronić obywateli przed skutkami kradzieży tożsamości. Warto wiedzieć również, jak zastrzec swój numer PESEL w razie nagłej potrzeby

Fot. Shutterstock
Od 17 listopada ubiegłego roku mamy możliwość zastrzeżenia numeru PESEL, co ma zabezpieczyć nas przed skutkami kradzieży tożsamości. Jest to metoda często wykorzystywana przez cyberprzestępców oraz oszustów, którzy dysponując naszymi danymi mogli zaciągać na nas kredyty i pożyczki.
Z kolei już od soboty (1 czerwca) banki będą miały obowiązek sprawdzać w bazie numerów zastrzeżonych, czy osoba podpisująca umowę (kredytową, leasingu lub inną) nie ma zastrzeżonego numeru PESEL. Takie rozwiązanie może w znaczący sposób wpłynąć na bezpieczeństwo konsumentów i uchronić ich przed koniecznością spłaty zadłużenia, które mógłby zaciągnąć potencjalny oszust. Warto również zawczasu zapoznać się z procedurą zastrzeżenia numeru PESEL.
Dokonać tego możemy za pośrednictwem aplikacji mObywatel. Po zalogowaniu się do niej, należy odszukać usługę „Zastrzeż PESEL”, a następnie kliknąć oznaczony przycisk oraz potwierdzić wybór. Po tym działaniu numer PESEL zostanie zastrzeżony. Możemy również skorzystać z internetowej witryny mObywatel.
Musimy się zalogować na stronie korzystając np. z profilu zaufanego. Następnie, w menu po lewej stronie wybieramy opcję „Twoje dane”, a następnie przechodzimy do „Rejestr zastrzeżeń PESEL” i tam wybieramy przycisk „Zastrzeż PESEL”. mObywatel umożliwia nam również zapoznanie się z historią zmian oraz zweryfikowanie, kto ostatnio sprawdzał numer PESEL. Ponadto numer PESEL możemy zastrzec także w urzędzie gminy.

Mam 28 lat i mieszkam w Warszawie od urodzenia.