Jarosław Zieliński nie żyje. Znany varsavianista zmarł po ciężkiej chorobie

Jeszcze niedawno informowaliśmy o zbiórce środków na leczenie znanego varsavianisty, historyka i pisarza Jarosława Zielińskiego. Zachęcaliśmy Czytelników do wpłat, jak i sami próbowaliśmy pomóc. Niestety nie udało się. Jarosław Zieliński zmarł w wieku 63 lat.

Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl / Wikipedia

Jarosław Zieliński jest był znanym varsavianistą i autorytetem w dziedzinie historii stolicy.

Był autorem i współautorem kilkudziesięciu publikacji poświęconych Warszawie, w tym przede wszystkim serii Atlas dawnej architektury ulic i placów Warszawy (wydawanej od 1996 do 2011, 15 tomów), książek oraz przewodników historycznych po warszawskich dzielnicach. To także autor kilkuset prac studialnych, artykułów naukowych i popularnonaukowych, felietonów, artykułów prasowych oraz kilkudziesięciu scenariuszy telewizyjnych, współtwórca reaktywowanego miesięcznika „Stolica”.

W 2008 został nagrodzony Nagrodą Literacką m.st. Warszawy za przewodnik po Żoliborzu „Żoliborz. Przewodnik historyczny”, a także odznaką Zasłużony dla Warszawy. W 2013 laureat Nagrody Klio III Stopnia, a w 2014 Nagrody Klio II Stopnia w kategorii varsavianów. W 2015 uzyskał Nagrodę m.st. Warszawy za zasługi dla Stolicy oraz Nagrodę ZAiKS za twórczość literacką w dziedzinie varsavianów. W 2020 nominowany do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i laureat Nagrody Klio I Stopnia. W latach 1992–2012 był członkiem Zespołu Nazewnictwa Miejskiego m.st. Warszawy.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c