Jest decyzja konserwatora! Rozebrany obiekt zabytkowy musi zostać odtworzony!

Jest decyzja w sprawie ul. Szwedzkiej 2/4. Prof. Jakub Lewicki Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał właścicielowi XIX-wiecznych budynków wchodzących w skład Stalowni Praskiej w Warszawie przy ul. Szwedzkiej 2/4 przywrócenie ich do poprzedniego stanu poprzez odbudowę rozebranych elementów (hal). Obiekty figurują w rejestrze zabytków. 

Fot. MWKZ

 

Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Decyzja ma walor ostateczności.
Budynek magazynowy zaliczany jest do najstarszych obiektów budowlanych Stalowni Warszawskiej. Wybudowany został jako jeden z pierwszych na tym terenie, jako magazyn podręczny. Usytuowany wzdłuż torów kolejowych pełnił rolę składnicy karabinów podczas I wojny światowej. W okresie międzywojennym był wykorzystywany jako warsztat mechaniczny.
„Konsekwentna polityka konserwatorska wobec terenu d. Stalowni Praskiej jest niezwykle istotna. Z jednej strony powstają kolejne budynki mieszkalne i użytkowe, a z drugiej nie poprawia się (a wręcz pogarsza) stan zachowania budynków zabytkowych. Coś idzie nie tak. I to bardzo!

Dlatego cieszy mnie taka decyzja MWKZ. Rozebrany samowolnie obiekt zabytkowy musi zostać odtworzony. Jeśli decyzja zostanie utrzymana, a inwestor się do niej nie zastosuje wówczas MWKZ może rozpocząć egzekucję.” – pisze Michał Krasucki, Stołeczny Konserwator Zabytków.

Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c