Już 89 szkół w Warszawskim Międzyszkolnym Komitecie Strajkowym.
Wśród nauczycieli narasta determinacja, by kontynuować strajk.
Na liście Warszawskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego jest już 89 liceów, techników i szkół branżowych.
WMKS został założony 16 kwietnia przez nauczycielki i nauczycieli, aby koordynować działania strajkowe w stolicy w liceach, technikach i szkołach branżowych.
Strajkujący nauczyciele powstrzymują się od wystawiania ocen i klasyfikacji uczniów, którzy mają przystąpić do tegorocznych matur, które rozpoczną się 8 maja.
Jak powiedział portalowi Oko.press Adam Hornug, nauczyciel historii i WOS w Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej, członek WMKS, w większości szkół ze względu na strajk klasyfikacja została przeniesiona na 24 kwietnia, czyli ostatni możliwy dzień w tegorocznym kalendarzu szkolnym, w niektórych szkołach klasyfikację przeprowadzono jeszcze przed strajkiem, ale też są sytuacje, że dyrekcja samodzielnie lub przy pomocy osób niestrajkujących przeprowadziła Rady Pedagogiczne i z ominięciem prawa sklasyfikowała uczniów.
Równocześnie, szkolny komitet strajkowy w porozumieniu z WMKS podjął decyzję, że strajkujący nadal nie podejmą pracy, w szczególności nie będą się logowali do Librusa, nie będą wystawiali ocen, ani wezmą udziału w Radzie Klasyfikacyjnej 24 kwietnia i przyłączą się do demonstracji 23 kwietnia pod gmachem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Oznacza to, że tegoroczne matury są poważnie zagrożone.
Równocześnie Koalicja Europejska zaapelowała do PiS o zakończenie konfliktu i podkreśliła, że „emocjami jest z nauczycielami, a protest jest słuszny”
Podobne do Warszawskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego inicjatywy powstają w całym kraju, m. in. Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Gorzowie Wielkopolskim, Wrocławiu, Opolu i Trójmieście.