Już jutro Wianki nad Wisłą! Ogromny wianek Świętojański spocznie na Wiśle

Już w najbliższą sobotę 24 czerwca rękoma mieszkańców stolicy zostanie upleciony Warszawski Wianek Świętojański. Pełen symboliki i magii Warszawski Wianek Świętojański powstanie w czasie Pikniku Świętojańskiego z kilku tysięcy żywych kwiatów. Wspólne dekorowanie rozpocznie się już o godz. 14.00 a wieczorem – zgodnie z tradycją – imponująca czterometrowa kwiatowa kompozycja zostanie zwodowana na Wiśle.

Fot. R. Zawadzki / UM Warszawa

 

Rytuał tworzenia wianków z polnych kwiatów i puszczania ich na wodę był w dawnych czasach zarezerwowany jedynie dla panien i kawalerów, którzy w Noc Kupały wróżyli dla siebie rychłe zamążpójście. Ta piękna tradycja przetrwała do naszych czasów i ewoluowała, ponieważ podczas Wianków nad Wisłą każdy może wziąć udział w zabawie. Uczestnicy będą mieli do dyspozycji kilka tysięcy żywych kwiatów, a wśród nich: różowe peonie, zielone santini, białe margerytki i słoneczniki.

„Cały wianek będzie ważył około 180 kg. Aby mógł swobodnie utrzymać się na wodzie, zastosowaliśmy w nim aluminiową konstrukcję wypełnioną tworzywem zbliżonym do tego, z którego wykonuje się super lekkie modele latające”  mówi Adam Sadowski z firmy Multidekor, która podjęła się przygotowania wianka.

Pieczę nad całością kompozycji obejmą dekoratorki, florystka i artysta plastyk, które będą służyć radą co do sposobu łączenia roślin i opowiedzą uczestnikom pikniku o tradycji wianków, właściwościach i symbolice używanych w nich kwiatów. Warszawski Wianek Świętojański około godziny 18:30 wśród akompaniamentu muzyki zostanie puszczony na wodę i tam zakotwiczony, by można go było podziwiać przez resztę nocy.

Czego jeszcze nie można przegapić podczas tegorocznej, największej miejskiej imprezy plenerowej?

W Multimedialnym Parku Fontann powstanie świętojańskie miasteczko, w którym każdy będzie mógł kreatywnie i relaksująco spędzić dzień i wziąć udział w tradycyjnych obrzędach Pikniku Świętojańskiego. Na karcelaku, placu zabaw z grami i zabawami naszych dziadków i pradziadków, w miasteczku rowerowym z cyklistami na bicyklach poczujemy atmosferę i poznamy fragment historii przedwojennej Warszawy. W popołudniowym programie przewidziana jest tradycyjna potańcówka na dechach oraz koncert zespołu Marii Pomianowskiej.

Podczas Wianków obchodzony będzie Rok Wisły i tutaj również nie zabraknie kuszących rozmaitością wodnych atrakcji. Z przystani przy Bulwarze Karskiego już od godziny 14:00 będzie można będzie wyruszyć w rejsy tradycyjnymi łodziami po Wiśle i w krótkie prezentacyjno-edukacyjne rejsy kajakami z instruktorem. Odbędzie się otwarcie i zwiedzanie e-barki – pływającego centrum promocji i informacji o Wiśle, a w trakcie jej cumowania będzie można posłuchać dwóch zespołów kameralnych. O 15:00 rozpoczną się rejsy łodziami pasażerskimi oraz pokazy wodnych sportów i akrobacji.

Wieczorem niebo rozbłyśnie fajerwerkami a na scenie pojawią się gwiazdy. Wystąpi specjalnie zaproszony na tę okazję do Polski DJ Afrojack, jeden z najbardziej nowatorskich i rozchwytywanych muzyków światowego formatu oraz artyści znad Wisły: Xxanaxx, T-Love, O.S.T.R. i Vavamuffin.

O północy niebo nad Wisłą rozświetli jeden z największych w Polsce pokazów sztucznych ogni, podczas którego na niebie pojawi się napis I <3 Wisła.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Organizatorem imprezy jest Stołeczna Estrada, Instytucja Kultury Miasta Stołecznego Warszawy.

Plan koncertów:

20:00 XXANAXX
20:40 VAVAMUFFIN
21:30 T.LOVE
22:20 O.S.T.R.
23:10 AFROJACK

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]