Już w weekend! Triathlon przez dwa powiaty oraz Warszawę! Zamknięte ulice i gigantyczne utrudnienia! [MAPA]

Już w niedzielę Warszawa będzie gościć ponad dwa tysiące ludzi z żelaza – startujących w City Handlowy IRONMAN. Rano wystartują w Ryni nad Zalewem Zegrzyńskim do odcinka pływackiego, dojadą na rowerach do Warszawy i zakończą rywalizację biegiem.

Fot. Info ulice

Finisz czołówki triathlonistów startujących w City Handlowy IRONMAN 70.3 Warsaw spodziewany jest około godz. 13.00 W Multimedialnym Parku Fontann. Wcześniej – przed 10.00 – do mety dotrą triathloniści startujący na krótszym, olimpijskim dystansie. Imprezę patronatem honorowym objął prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Triathlon to niezwykle widowiskowa i inspirująca dyscyplina sportu. Cieszę się, że będziemy mogli oglądać zmagania triathlonistów w stolicy. Oglądając na Trakcie Królewskim albo w przepięknym Parku Fontann biegnących do mety uczestników pamiętajmy, że wcześniej ścigali się oni na rowerach i podczas pływania. Może i my spróbujemy chociaż jednej z tych aktywności? – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

To wydarzenie międzynarodowe, mamy aż 51 proc. zawodników z zagranicy. Z punktu widzenia Warszawy to promocja turystyki sportowej. Zawodnicy nie tylko przyjeżdżają tu ze swoimi rodzinami, które im kibicują, ale także wrócą ze wspaniałymi wspomnieniami i zachęcą znajomych, żeby przyjeżdżali do Warszawy – mówi Michał Drelich, dyrektor Citi Handlowy IRONMAN 70.3 Warsaw.

Zawody sportowe

Sportowcy będą rywalizować na dwóch trasach. Uczestników, którzy w stolicy wystartują na dystansie 70.3 (inaczej Half-Ironman), czeka 1,9 km pływania, 90 km jazdy na rowerze oraz 21,1 km biegu. W ramach triathlonu odbędzie się też nieco krótsza rywalizacja 5150 – tzw. dystans olimpijski – gdzie do pokonania jest 1,5 km pływania, 40 km na rowerze oraz 10 km biegu.

Jedną z największych atrakcji warszawskich zawodów jest szybka i malownicza trasa. Tradycyjnie już etap pływacki odbędzie się w Jeziorze Zegrzyńskim. Stamtąd zawodnicy udadzą się na szybką i płaską trasę rowerową, która poprowadzi m.in. wzdłuż Kanału Żerańskiego Mostem Marii Skłodowskiej-Curie, a następnie m.in. obok Cytadeli Warszawskiej i Tunelem Wisłostrady. Strefa zmian T2 zostanie zlokalizowana na boisku bocznym Polonii Warszawa.

Na koniec triathlonistów czeka etap biegowy, który przebiega zarówno przez zabytkową część Warszawy, jak i jej nowoczesne centrum. Z ulicy Konwiktorskiej triathloniści pobiegną Bonifraterską, miną Pałac Krasińskich i ulicą Miodową oraz Krakowskim Przedmieściem skierują swe kroki w stronę budynku Polskiej Akademii Nauk, na wysokości którego zawrócą. Biegnąc ponownie Krakowskim Przedmieściem miną Pałac Prezydencki, a następnie gmach Sądu Najwyższego. Wzorem ubiegłego roku finisz będzie odbywał się w wyjątkowym otoczeniu Multimedialnego Parku Fontann.

Szczegółowy program imprezy można znaleźć na stronie internetowej(otwiera się w nowej karcie).

Wyjątkowi uczestnicy

W gronie ponad 2 tysięcy uczestników nie zabraknie znanych postaci ze świata sportu. Na triathlonowy debiut w zawodach Citi Handlowy 5150 Warsaw zdecydował się Paweł Januszewski, mistrz Europy oraz wielokrotny mistrz Polski w biegu na 400 metrów przez płotki.

Potrzebowałem nowych wyzwań. Postanowiłem wystartować na dystansie olimpijskim, bo wydawało mi się, że to będzie szybko, łatwo i przyjemnie. Błyskawicznie jednak okazało się, że w moim przypadku jest to bardzo duży wysiłek. Poszedłem na basen i wtedy wyszło na jaw, że byłem w stanie przepłynąć tylko 50 metrów – opowiada Paweł Januszewski.

Na tym samym dystansie zadebiutuje również Bartosz Matusiewicz, pierwszy polski triathlonista z zespołem Downa. 24-latek uprawia sport przy wsparciu rodziców, ukończył już triathlon na dystansie sprinterskim.

Pływanie trenuję od 10 lat, a sam triathlon 2 lata i jest super fajnie – mówi Bartosz Matusiewicz. – Czasami jestem zmęczony, ale lubię trenować. Pływam 4 razy w tygodniu, do tego, 2 razy w tygodniu biegam i jeżdżę na rowerze. Bardzo się cieszę ze startu w Warszawie. Najważniejszy jest dla mnie sam udział w zawodach i liczę na wsparcie i doping kibiców.

Jak Bartek się urodził, marzyłem, by zaczął chodzić, a teraz jest triathlonistą – dodaje Jarosław Matusiewicz, ojciec zawodnika.

Utrudnienia drogowe

Triathlonowe zmagania na ulicach Warszawy wymagać będą zmian w organizacji ruchu. Na czas wyścigu rowerowego, jak również rywalizacji biegowej trasa imprezy zostanie ściśle wygrodzona. Nie będzie możliwości poruszania się samochodami po jezdniach, na których odbywają się zmagania.

W niedzielę z ruchu wyłączone zostaną m.in. ulice Płochocińska, Modlińska (jezdnia w kierunku Legionowa), most Marii Skłodowskiej-Curie (jezdnia w kierunku Bielan), Wisłostrada (jezdnia w kierunku Mokotowa), a także ulice w pobliżu Multimedialnego Parku Fontann. Stała organizacja ruchu będzie przywracana sukcesywnie, po opuszczeniu trasy przez ostatniego zawodnika.

Utrudnienia przewidziane są od około godz. 7.00 do godz. 18.00.

Ich rywalizację rozpocznie pływanie w Jeziorze Zegrzyńskim, później uczestnicy przejadą na rowerach m.in. Wisłostradą, a finiszować będą biegnąc w sercu stolicy. Kierowców i pasażerów czekają zmiany w ruchu oraz kursowaniu komunikacji miejskiej.
Triathlon to sport wymagający wszechstronnego przygotowania zawodników, będący kombinacją pływania, jazdy na rowerze i biegów. Od zawodników wymagana jest dobra kondycja, duża wytrzymałość i ponadprzeciętna determinacja. Takimi cechami będą musieli wykazać się również sportowcy startujący w warszawskich zawodach, które odbędą się na dwóch dystansach. Uczestnicy zmagań „Citi Handlowy 5150 Warsaw” będą mieli do pokonania 51,5 km (1,5 km płynąc, 40 km jadąc na rowerze i 10 km biegnąc), natomiast zawodnicy „Citi Handlowy IRONMAN 70.3 Warsaw” aż 113 km, czyli 70,3 mili (1,9 płynąc, 90 km jadąc na rowerze i 21,1 biegnąc).
Pierwszy etap zmagań, czyli pływanie, rozpocznie się nad Jeziorem Zegrzyńskim. Następnie zawodnicy wsiądą na rowery, by rywalizować na ulicach gminy Nieporęt. Poruszać się będą także drogą wojewódzką nr 633, której częścią jest m.in. ul. Płochocińska. To właśnie nią rowerzyści wjadą do Warszawy. Następnie będą się ścigali ulicami: Modlińską, al. Kuklińskiego, most Skłodowskiej-Curie, Wybrzeże Gdyńskie, Wybrzeże Gdańskie, Wybrzeże Kościuszkowskie, Wioślarską, Solec, Czerniakowską i po zawrotce przed skrzyżowaniem z ul. Gagarina powrót tą samą jezdnią Wisłostrady do ul. Sanguszki. Ostatni rowerzysta powinien zjechać z trasy około godz. 15.30.
W czasie wyścigu rowerowego (w ramowych godzinach 7.00-15.30) wyłączone z ruchu będą ulice:
  • Płochocińska, na odcinku od granicy miasta do ul. Nowiny na całej szerokości drogi, dalej do ul. Marywilskiej wyłączona będzie tylko jezdnia w kierunku granicy miasta, natomiast od ul. Marywilskiej do Modlińskiej znów zamknięta będzie cała szerokość jezdni. Ten fragment trasy będzie można objechać jadąc Trasą Toruńską do ul. Modlińskiej.
  • połowa szerokości wschodniej jezdni ul. Modlińskiej (w kierunku Legionowa); kierowcy jadący od strony Pragi będą kierowani na wiadukty nad ul. Płochocińską, a także nad skrzyżowaniem z al. Kuklińskiego. Kierowcy nie będą mogli wyjechać ul. Ekspresową (od strony Polfy) na Modlińską.
  • jezdnia al. Kuklińskiego i mostu Skłodowskiej-Curie w kierunku Bielan; kierowcy jadący od strony Legionowa nie będą mogli skręcić na przeprawę, a zjeżdżający z mostu będą mogli skręcić jedynie w prawo, w kierunku Pragi; na most nie będzie można wjechać także z ul. Myśliborskiej.
  • Wisłostrada w kierunku Mokotowa (wschodnia jezdnia ulic Wybrzeże Gdyńskie, Wybrzeże Gdańskie, Wybrzeże Wioślarska, Solec, Czerniakowska); z ul. Pułkowej będzie można pojechać tylko w stronę ul. Marymonckiej; nie będzie możliwości wjazdu na Wisłostradę (w kierunku Mokotowa) m.in. z ulic: al. Wittek, Gwiaździstej, Trasy AK, Krasińskiego, Wenedów, Sanguszki, Boleść, Grodzkiej, Nowy Zjazd, Karowej, Ludnej, Wilanowskiej, Górnośląskiej, mostu i Trasy Łazienkowskiej, Szwoleżerów, 29 Listopada i Suligowskiego.
Na ul. Sanguszki zawodnicy odstawią rowery i rozpoczną bieg ulicami: Konwitkorską, Bonifraterską, Miodową, Krakowskie Przedmieście i po zawrotce na wysokości pomnika Mikołaja Kopernika powrót do ul. Konwiktorskiej, a następnie ul. Sanguszki na teren Multimedialnego Parku Fontann. Ruch na tych ulicach zostanie wstrzymany około godz. 8.30. Zawodnicy na pokonanie tej trasy (dla najwytrwalszych to cztery okrążenia) będą mieli czas do godz. 18.00.
Na trasie biegowej, dla zapewnienia możliwości dojazdu z i na Stare Miasto, uruchomione zostaną cztery śluzy. Zostaną zlokalizowane na skrzyżowaniach ulic: Bonifraterskiej i Franciszkańskiej, Bonifraterskiej i Świętojerskiej, Miodowej i Długiej oraz Zakroczymskiej i Sanguszki. Pierwsze trzy będą funkcjonowały w godz. 8.30-18.00, a ostatnia w godz. 15.00-18.00.
Cała trasa imprezy zostanie ściśle wygrodzona. Nie będzie możliwości poruszania się samochodami po jezdniach, na których odbywają się zmagania. Zamknięte zostaną także wloty ulic łączących się bezpośrednio z trasą wyścigu. Skrzyżowania ulic z trasą zawodów będą patrolowali policjanci.
Na ulicach, wzdłuż których poruszać się będą zawodnicy, ustawione zostaną zakazy zatrzymywania się. Zakaz taki będzie obowiązywać także na parkingu przed Teatrem Wielkim – Operą Narodową w rejonie ul. Senatorskiej.
Ruch pieszy ulicami, na których będą odbywały się zawody, będzie możliwy pod nadzorem organizatora lub osób uprawionych do kierowania ruchem.
Stała organizacja ruchu będzie przywracana sukcesywnie, po opuszczeniu trasy przez ostatniego zawodnika.
Partnerami strategicznymi zmagań są m.st. Warszawa oraz samorząd województwa Mazowieckiego.
Informacje o utrudnieniach

Do dyspozycji warszawiaków organizatorzy udostępnią specjalną infolinię. Tam na bieżąco będzie można dowiedzieć się o wprowadzonych zmianach w ruchu. Infolinia pod numerem telefonu 500 261 000 będzie czynna w sobotę, 11 czerwca, w godz. 10.00-20.00 oraz w niedzielę, 12 czerwca, w godz. 7.30-17.30. Organizatorzy zmagań zachęcają również do korzystania z bezpłatnej nawigacji Waze, która w niedzielę, 12 czerwca, będzie uwzględniała wyłączone odcinki dróg.

Komunikacja:
W związku z harmonogramem zawodów zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej planowane są od około godz. 7.00. Wtedy zmienią trasy autobusy: 126, 152, 705, 735, 736, L40 i L45. Od godz. 8.00, gdy zostanie zamknięty kolejny odcinek trasy rowerowej na objazdy pojadą autobusy linii: 114, 118, 178, 185, 186, 503, 509, 511, 516, 518, 723 i 731. Od około godz. 8.30 nieprzejezdne będą ulice, na których zaplanowano bieg. Zmienią się trasy linii: 100, 116, 178, 180, 503, 518. Z kolei od godz. 10.00 zamknięty zostanie odcinek trasy rowerowej pomiędzy Sanguszki a Gagarina. Objazdami będą tu jeździły autobusy: 106, 107, 108, 109, 118, 127, 141, 159, 162, 166, 167, 171, 185 i 187.
W miarę przemieszania się uczestników i otwierania dla ruchu kolejnych ulic, część tras objazdowych się zmieni, a kolejne linie będą wracały na swoje podstawowe trasy. Od ok. godz. 13.45 zostaną przywrócone trasy podstawowe linii: 114, 126, 152, 186, 509, 511, 516, 705, 723, 731, 735, 736, L40 i L45, od około godz. 15.00 dla autobusów: 106, 107, 108, 109, 118, 141, 159, 162, 166, 167, 171, 185 i 187, a od ok. 18.00 – linii objeżdżających trasę biegu.
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]