Już w weekend! Triathlon przez dwa powiaty oraz Warszawę! Zamknięte ulice i gigantyczne utrudnienia! [MAPA]
Już w niedzielę Warszawa będzie gościć ponad dwa tysiące ludzi z żelaza – startujących w City Handlowy IRONMAN. Rano wystartują w Ryni nad Zalewem Zegrzyńskim do odcinka pływackiego, dojadą na rowerach do Warszawy i zakończą rywalizację biegiem.
Finisz czołówki triathlonistów startujących w City Handlowy IRONMAN 70.3 Warsaw spodziewany jest około godz. 13.00 W Multimedialnym Parku Fontann. Wcześniej – przed 10.00 – do mety dotrą triathloniści startujący na krótszym, olimpijskim dystansie. Imprezę patronatem honorowym objął prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.
Triathlon to niezwykle widowiskowa i inspirująca dyscyplina sportu. Cieszę się, że będziemy mogli oglądać zmagania triathlonistów w stolicy. Oglądając na Trakcie Królewskim albo w przepięknym Parku Fontann biegnących do mety uczestników pamiętajmy, że wcześniej ścigali się oni na rowerach i podczas pływania. Może i my spróbujemy chociaż jednej z tych aktywności? – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.
To wydarzenie międzynarodowe, mamy aż 51 proc. zawodników z zagranicy. Z punktu widzenia Warszawy to promocja turystyki sportowej. Zawodnicy nie tylko przyjeżdżają tu ze swoimi rodzinami, które im kibicują, ale także wrócą ze wspaniałymi wspomnieniami i zachęcą znajomych, żeby przyjeżdżali do Warszawy – mówi Michał Drelich, dyrektor Citi Handlowy IRONMAN 70.3 Warsaw.
Zawody sportowe
Sportowcy będą rywalizować na dwóch trasach. Uczestników, którzy w stolicy wystartują na dystansie 70.3 (inaczej Half-Ironman), czeka 1,9 km pływania, 90 km jazdy na rowerze oraz 21,1 km biegu. W ramach triathlonu odbędzie się też nieco krótsza rywalizacja 5150 – tzw. dystans olimpijski – gdzie do pokonania jest 1,5 km pływania, 40 km na rowerze oraz 10 km biegu.
Jedną z największych atrakcji warszawskich zawodów jest szybka i malownicza trasa. Tradycyjnie już etap pływacki odbędzie się w Jeziorze Zegrzyńskim. Stamtąd zawodnicy udadzą się na szybką i płaską trasę rowerową, która poprowadzi m.in. wzdłuż Kanału Żerańskiego Mostem Marii Skłodowskiej-Curie, a następnie m.in. obok Cytadeli Warszawskiej i Tunelem Wisłostrady. Strefa zmian T2 zostanie zlokalizowana na boisku bocznym Polonii Warszawa.
Na koniec triathlonistów czeka etap biegowy, który przebiega zarówno przez zabytkową część Warszawy, jak i jej nowoczesne centrum. Z ulicy Konwiktorskiej triathloniści pobiegną Bonifraterską, miną Pałac Krasińskich i ulicą Miodową oraz Krakowskim Przedmieściem skierują swe kroki w stronę budynku Polskiej Akademii Nauk, na wysokości którego zawrócą. Biegnąc ponownie Krakowskim Przedmieściem miną Pałac Prezydencki, a następnie gmach Sądu Najwyższego. Wzorem ubiegłego roku finisz będzie odbywał się w wyjątkowym otoczeniu Multimedialnego Parku Fontann.
Szczegółowy program imprezy można znaleźć na stronie internetowej(otwiera się w nowej karcie).
Wyjątkowi uczestnicy
W gronie ponad 2 tysięcy uczestników nie zabraknie znanych postaci ze świata sportu. Na triathlonowy debiut w zawodach Citi Handlowy 5150 Warsaw zdecydował się Paweł Januszewski, mistrz Europy oraz wielokrotny mistrz Polski w biegu na 400 metrów przez płotki.
Potrzebowałem nowych wyzwań. Postanowiłem wystartować na dystansie olimpijskim, bo wydawało mi się, że to będzie szybko, łatwo i przyjemnie. Błyskawicznie jednak okazało się, że w moim przypadku jest to bardzo duży wysiłek. Poszedłem na basen i wtedy wyszło na jaw, że byłem w stanie przepłynąć tylko 50 metrów – opowiada Paweł Januszewski.
Na tym samym dystansie zadebiutuje również Bartosz Matusiewicz, pierwszy polski triathlonista z zespołem Downa. 24-latek uprawia sport przy wsparciu rodziców, ukończył już triathlon na dystansie sprinterskim.
Pływanie trenuję od 10 lat, a sam triathlon 2 lata i jest super fajnie – mówi Bartosz Matusiewicz. – Czasami jestem zmęczony, ale lubię trenować. Pływam 4 razy w tygodniu, do tego, 2 razy w tygodniu biegam i jeżdżę na rowerze. Bardzo się cieszę ze startu w Warszawie. Najważniejszy jest dla mnie sam udział w zawodach i liczę na wsparcie i doping kibiców.
Jak Bartek się urodził, marzyłem, by zaczął chodzić, a teraz jest triathlonistą – dodaje Jarosław Matusiewicz, ojciec zawodnika.
Utrudnienia drogowe
Triathlonowe zmagania na ulicach Warszawy wymagać będą zmian w organizacji ruchu. Na czas wyścigu rowerowego, jak również rywalizacji biegowej trasa imprezy zostanie ściśle wygrodzona. Nie będzie możliwości poruszania się samochodami po jezdniach, na których odbywają się zmagania.
W niedzielę z ruchu wyłączone zostaną m.in. ulice Płochocińska, Modlińska (jezdnia w kierunku Legionowa), most Marii Skłodowskiej-Curie (jezdnia w kierunku Bielan), Wisłostrada (jezdnia w kierunku Mokotowa), a także ulice w pobliżu Multimedialnego Parku Fontann. Stała organizacja ruchu będzie przywracana sukcesywnie, po opuszczeniu trasy przez ostatniego zawodnika.
Utrudnienia przewidziane są od około godz. 7.00 do godz. 18.00.
- Płochocińska, na odcinku od granicy miasta do ul. Nowiny na całej szerokości drogi, dalej do ul. Marywilskiej wyłączona będzie tylko jezdnia w kierunku granicy miasta, natomiast od ul. Marywilskiej do Modlińskiej znów zamknięta będzie cała szerokość jezdni. Ten fragment trasy będzie można objechać jadąc Trasą Toruńską do ul. Modlińskiej.
- połowa szerokości wschodniej jezdni ul. Modlińskiej (w kierunku Legionowa); kierowcy jadący od strony Pragi będą kierowani na wiadukty nad ul. Płochocińską, a także nad skrzyżowaniem z al. Kuklińskiego. Kierowcy nie będą mogli wyjechać ul. Ekspresową (od strony Polfy) na Modlińską.
- jezdnia al. Kuklińskiego i mostu Skłodowskiej-Curie w kierunku Bielan; kierowcy jadący od strony Legionowa nie będą mogli skręcić na przeprawę, a zjeżdżający z mostu będą mogli skręcić jedynie w prawo, w kierunku Pragi; na most nie będzie można wjechać także z ul. Myśliborskiej.
- Wisłostrada w kierunku Mokotowa (wschodnia jezdnia ulic Wybrzeże Gdyńskie, Wybrzeże Gdańskie, Wybrzeże Wioślarska, Solec, Czerniakowska); z ul. Pułkowej będzie można pojechać tylko w stronę ul. Marymonckiej; nie będzie możliwości wjazdu na Wisłostradę (w kierunku Mokotowa) m.in. z ulic: al. Wittek, Gwiaździstej, Trasy AK, Krasińskiego, Wenedów, Sanguszki, Boleść, Grodzkiej, Nowy Zjazd, Karowej, Ludnej, Wilanowskiej, Górnośląskiej, mostu i Trasy Łazienkowskiej, Szwoleżerów, 29 Listopada i Suligowskiego.
Do dyspozycji warszawiaków organizatorzy udostępnią specjalną infolinię. Tam na bieżąco będzie można dowiedzieć się o wprowadzonych zmianach w ruchu. Infolinia pod numerem telefonu 500 261 000 będzie czynna w sobotę, 11 czerwca, w godz. 10.00-20.00 oraz w niedzielę, 12 czerwca, w godz. 7.30-17.30. Organizatorzy zmagań zachęcają również do korzystania z bezpłatnej nawigacji Waze, która w niedzielę, 12 czerwca, będzie uwzględniała wyłączone odcinki dróg.