Już wkrótce egzamin ósmoklasistów. Oto najważniejsze informacje
Tegoroczne egzaminy ósmoklasistów odbędą się w połowie maja. Centralna Komisja Egzaminacyjna podała kluczowe informacje dla uczniów i zasady, z którymi powinni się zapoznać. Lista określony wytycznych dotyczy również przedmiotów, których nastolatki nie mogą wnieść ze sobą na salę egzaminacyjną
Tegoroczny egzamin ósmoklasisty po raz ostatni obejmie wiedzę uczniów i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki oraz jednego języka obcego nowożytnego (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski). Odbędą się one 14, 15 oraz 16 maja i wszystkie rozpoczną się o godzinie 9:00. Uczniowie, którzy z przyczyn losowych (po ich udokumentowaniu np. zwolnieniem lekarskim) nie będą mogli przystąpić do egzaminu w terminie głównym napiszą go w terminie dodatkowym, które zostały wyznaczone na 10, 11 oraz 12 czerwca.
W przeciwieństwie do matury, egzaminu ósmoklasisty nie da się nie zdać, wynik jest określany w punktach, które liczą się później przy rekrutacjach, jednak nie jest określany minimalny wynik, poniżej którego uczeń musiałby powtarzać ostatnią klasę podstawówki. Każdy z egzaminów różni się czasem, w którym uczniowie muszą się zmieścić aby rozwiązać wszystkie zdania:
- Egzamin z języka polskiego trwa 120 minut.
- Egzamin z matematyki trwa 100 minut.
- Egzamin z języka obcego nowożytnego trwa 90 minut.
Niektórzy mogą liczyć na wydłużony czas – kolejno 180, 150 oraz 135 minuty. Przeznaczone jest to dla uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się: dysleksją, dysgrafią, dysortografią i dyskalkulią, a także uczniowie niedowidzący i niewidomi, niedosłyszący i niesłyszący, w spektrum autyzmu (włącznie z zespołem Aspergera), z afazją, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i niepełnosprawnością ruchową spowodowaną dziecięcym porażeniem mózgowym.
Obowiązkowym wyposażeniem podczas egzaminów jest długopis lub pióro z czarnym tuszem. Na egzaminie z matematyki należy mieć ze sobą również linijkę. Komisja dopuszcza też posiadanie przez ucznia jednej butelki wody. Osoby, które zmagają się z chorobami przewlekłymi lub niepełnosprawnościami mogą mieć przy sobie niezbędne do zachowania zdrowia i komfortu w czasie egzaminów, oraz zalecone przez lekarza sprzęty medyczne. Z kolei obcokrajowcom, w tym obywatelom Ukrainy przysługuje prawo do korzystania ze słowników.
Zakazane jest natomiast wnoszenie na salę egzaminacyjną telefonów komórkowych oraz innych sprzętów elektronicznych, w tym kalkulatorów. Ponadto nie można wnieść jedzenia oraz picia innego niż wyżej wskazana butelka wody. Należy pamiętać, że egzaminatorów ma obowiązek przerwać pracę ucznia zakłócającego przebieg egzaminu.
Mam 28 lat i mieszkam w Warszawie od urodzenia.