Karetka przyjedzie i wykona test na COVID-19. Jak to działa?
Zaprzyjażniona firma Luktrans postanowiła wyjaśnić nam zawiłości związane z testami na COVID19. Osoby z gorączką, kaszlem, dusznością, powinny niezwłocznie skontaktować się telefonicznie z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną lub udać się do szpitala zakaźnego własnym środkiem transportu. Test molekularny (RT-PCR) wykonuje się, by sprawdzić, czy osoba ma aktywną infekcję COVID-19, natomiast testy przeciwciał anty-SARS-CoV-2, by dowiedzieć się, czy dana osoba przebyła tę infekcję.
-
Wskazaniem do wykonania badania RT-PCR jest podejrzenie COVID-19 – jest to jedyny rekomendowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) test wykrywający zakażenie SARS-CoV-2 (aktywną infekcję COVID-19).
-
Testy oznaczające przeciwciała anty-SARS-CoV-2 pozwalają na potwierdzenie kontaktu pacjenta z wirusem SARS-CoV-2, ale nie potwierdzają aktualnej obecność wirusa. Dlatego nie powinny być one podstawą do diagnozowania zakażenia SARS-CoV-2. W przypadku pozytywnego wyniku wymagają one zawsze potwierdzenia testem RT-PCR (wynik negatywny wskazuje na przebyte zakażenie).
-
Należy jednak pamiętać, że wyniki testów powinien zinterpretować lekarz. Optymalnie o wykonaniu testu powinien również decydować lekarz.
Testy na koronawirusa:
Test genetyczny przesiewowy na koronawirusa FRANKD
Jest to molekularny test przesiewowy, wykrywający materiał genetyczny wirusa, który cechuje się krótszym czasem badania i oczekiwania na wynik niż standardowy test RT-PCR.
Test genetyczny FRANKD jest badaniem przesiewowym, które pozwala na przebadanie jednorazowo kilkuset osób, a tym samym pozwala na szybkie wykrycie zakażonych potencjalnie osób.
Test genetyczny FRANKD identyfikuje jedną sekwencję genową, inaczej niż testy RT-PCR (gdzie badane są dwie sekwencje genowe).
Cena takiego testu to 250 zł
Test genetyczny na koronawirusa RT-PCR w punkcie pobrań na terenie Warszawy
Test na koronawirusa RT-PCR na czym polega badanie?
Badanie molekularne (genetyczne, RT-PCR) wykrywa materiał genetyczny wirusa. Pozwala on na wykrycie aktywnej infekcji COVID-19, ale również jest wykorzystywany w badaniach kontrolnych do monitorowania eliminacji wirusa z dróg oddechowych. Materiałem do badania jest przeważnie materiał z górnych dróg oddechowych (wymaz, wydzielina), rzadziej dolnych dróg oddechowych (plwocina, wydzielina). Wykrycie materiału genetycznego wirusa jest możliwe tylko w aktywnej fazie choroby (najwyższe stężenie w pierwszym tygodniu choroby).
Cena takiego testu w domu pacjenta na terenie Warszawy to 500 złotych, a test genetyczny do wykonania w punkcie pobrań to cena 450 złotych.
Test na koronawirusa RT-PCR przygotowanie do badania
Badanie nie wymaga żadnego przygotowania. Należy jednak pamiętać, by na badanie, jeżeli jest wykonywane w placówce medycznej lub laboratorium, zabrać dokument ze zdjęciem i swoim nr. PESEL (np. dowód osobisty, paszport).
Niektóre laboratoria wymagają, aby:
-
na pobranie wymazu z gardła zgłosić się do punktu pobrań na czczo lub minimum 3 godziny po spożyciu ostatniego posiłku.
-
przed badaniem nie myć zębów, nie stosować płynów do płukania jamy ustnej oraz tabletek do ssania.
Aby dowiedzieć się więcej o testach zachęcamy do odwiedzenia strony LukTrans:
Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.