Kiedy doczekamy się własnej szczepionki?

Wiele państw szykuje się do produkcji własnych szczepionek przeciw COVID-19. Będzie to możliwe w momencie uwolnienia patentów, ale to jeszcze nie koniec procedury. Polska również przygotowuje się do tego kroku. Kiedy zatem ruszymy z produkcją?

Fot. Shutterstock

Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych w rozmowie z RMF FM wyznał, kiedy Polska będzie mogła rozpocząć produkcję własnej szczepionki przeciw COVID-19.

„Najwcześniej za rok możliwa byłaby produkcja polskich szczepionek przeciw Covid-19, jeśli dojdzie do uwolnienia patentów”  – powiedział Sierpiński.

Okazuje się, że samo uwolnienie patentów to nie wszystko. Przywódcy unijni wprawdzie nieoficjalnie opowiedzieli się za uwolnieniem, ale jednak nie wszyscy są za tym by patenty szczepionkowe udostępnić wszystkim krajom. Największymi przeciwniczkami są Angela Merkel oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Jak powiedział stacji Radosław Sierpiński, krajowa produkcja to jednak ogromne przedsięwzięcie. Potrzebne będzie opracowanie planu, gigantyczne dofinansowanie, postawienie linii technologicznej, zakup bioreaktorów i całego sprzętu.

Nawet przy uwolnieniu patentów to gigantyczny proces, a i sam patent niewiele pomaga.

„Sam patent to „przepis na”. To jest książka, która opisuje dokładnie cały proces technologiczny. Nawet gdyby doszło do uwolnienia takich patentów to nie jest tak, że jutro zaczniemy w Polsce produkować szczepionki na tym przepisie” – dodaje tłumaczy stacji Sierpiński.

Specjaliści dosłownie tłumaczą patent jako „przepis na ciasto”. Podane są składniki, ale nie ma wytłumaczenia jak skutecznie je upiec. Wiele tajników technologicznych firmy farmaceutyczne mogą zatrzymać dla siebie.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c