Kiedy nadejdzie szczyt trzeciej fali pandemii? Ekspert podaje datę!

Główny doradca premiera do spraw COVID-19 zabrał głos w sprawie trzeciej fali pandemii koronawirusa w Polsce. Jego zdaniem szczyt pandemii jeszcze nie nadszedł. Jako prawdopodobny termin wystąpienia go wskazał koniec kwietnia. 

Fot. Shutterstock

Dziś profesor Andrzej Horban był gościem porannego programu na antenie Polskiego Radia 24. Mówił między innymi o rozwoju trzeciej fali koronawirusa w Polsce. Zaznaczył, że szczyt pandemii jeszcze nie nadszedł i należy szykować się na jeszcze większe liczby dobowych zakażeń.

Podkreślił jednak, że dzięki szczepieniom, rozwój pandemii mimo wszystko jest w normie, a przyrost nowych chorych wyhamowuje. Dzięki szczepionkom osoby maleje ryzyko zakażenia osób najbardziej zarażonych na ciężki przebieg choroby.

Zaznaczył też, że po roku doświadczeń z wirusem SARS-CoV-2, Polska bardzo dobrze radzi sobie organizacyjnie z pandemią. Jako przykład podał między innymi dostępność miejsc w szpitalach.

„Do dyspozycji w ogóle w szpitalnictwie jest mniej więcej 100 tys. łóżek szpitalnych – pomijając łóżka onkologiczne, położnicze itd. Do 20, a nawet do 30 tys te szpitale wytrzymają. Jeżeli przekroczy się 20 tys., to z reguły odbywa się to już kosztem innych chorób.”

-wyjaśnił. Andrzej Horban dodał także, że nie ma potrzeby wprowadzania całkowitego lockdownu na dwa tygodnie, ponieważ ten czas byłby niewystarczający, a Polacy jako społeczeństwo nauczyli się już reagować na obostrzenia. Zdarzają się jedynie pojedyncze przypadki, kiedy obywatele nie stosują się do restrykcji.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c